Amacımız mührü vurmak

AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal seçim çalışmalarını Tokat Sulusaray Malum Seyit Tekkeliler Derneği’ndeki programa katıldı. Uysal, “Büyükçekmece’ye 25 yıldır AK Parti belediyeciliği gelmemişse, amacımız buraya gelip o mührü vurmak. Amacımız belediye başkanlığı yapmak olsaydı zaten 10 yıl yapmışım” diye konuştu

Amacımız mührü vurmak
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal 31 Mart Yerel Seçimleri’ni hız kesmeden sürdürüyor. Sabah saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Dünya Akıllı Şehirler Kongresi İstanbul’19”a Sanayi ve Bilim Bakanı Mustafa Varank ve AK Parti İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım ile katılan Başkan Uysal öğleden sonra da Büyükçekmece Kumburgaz’daki Palaska Kemer Fabrikası’nda işçilerle bir araya geldi. Uysal buradaki programının ardından AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ve MHP Büyükçekmece İlçe Başkanı Erdem Aydın ile Tokat Sulusaray Malum Seyit Tekkeliler Derneği’ndeki programa katıldı.

Büyükçekmece'yi Uysal tercih etti

Coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Mevlüt Uysal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gittiği birçok yerde, “Büyükçekmece’yi Mevlüt Bey tercih etti” sözünü hatırlatarak, “Bundan büyük onur duyuyorum. Büyükçekmece’ye 25 yıldır AK Parti Hizmet Belediyeciliği gelmemişse, amacımız buraya gelip o mührü vurmak. Başka bir amacımız yok. Amacımız belediye başkanlığı yapmak olsaydı zaten 10 yıl yapmışım” diye konuştu. Büyükçekmece’ye hizmet üretebilecekleri yer olarak baktıklarını ve bundan dolayı Büyükçekmece’den aday olduklarını belirten Uysal, “Hizmet eksikliğinin bu kadar fazla olacağını tahmin etmiyordum. Türkoba Mahallesi’ne gittiğimde, ‘bu mahalle gibi İstanbul’da başka hiçbir mahalle yoktur’ dedim. Yol yok asfalt yok hiçbir şey yok. Yani belediye yok” ifadelerini kullandı.

10 yıldır çivi çakılmamış

Belde belediyelerinin 2009’da kapatıldığını ve o günden bugüne kapatılan belde belediye mahallelerinin hiç hizmet almadığını vurgulayan Uysal şöyle devam etti: “Kumburgaz, Mimar Sinan, Celaliye ve Tepecik ve Gürpınar Mahalleleri Büyükçekmece Belediyesi’ne bağlandı. Gürpınar’ın yarısı Beylükdüzü’nde diğer yarısı da Büyükçekmece’de kaldı. Belde belediyelerinin kapatılmasının en önemli sebeplerinden biri bütçe azlığıydı. Hizmet gitmiyordu. İlçe belediyesine bağlanarak daha fazla hizmet alması amaçlandı. Ama Büyükçekmece’de bu belde belediyelerinden gelen mahallelere 2009’dan bugüne çivi çakılmamış desek doğrudur. Bunun sebebi sorulunca Büyükşehir ve bakanlıklar suçlanıyor. Peki Gürpınar’ın yarısı da Beylikdüzü’nde kalmış. Oralara neden hizmet gitmişte Gürpınar’ın Büyükçekmece’de kalan tarafına hizmet gitmemiş. O zaman bu iş yapma meselesi, niyet meselesi. Öncelikle mahallelerimizin ilçe ile bütünleşmesini bir şekilde sağlamamız gerekiyor.”

Büyükçekmece'ye torpil

“25 Kayıp Yıla 25 Dev Proje” dediği için Büyükçekmece Belediye Başkanının kendisine çok kızdığını belirten Uysal, “Ama yapacak bir şey yok” diyerek karşılık verdi. Göreve geldiklerinde ilk olarak çözecekleri sorunların başında ulaşım ve imar planı sorunu olduğunu belirten Uysal şöyle devam etti: “Çünkü bir mahalleden hastaneye, belediyeye, kaymakamlığa gitmeye kalkışacak olsanız E-5’in dışında gidilebilecek bir yol yok. Bir mahallenin yolu ilçeye yapılamaz mı? Daha kolay yapılır burada. Büyükçekmece geniş ve boş alanı çok. Oturup bir imar planı yapılmalıydı. Burada çok problem var ama ilk başta ulaşım sorununun çözülmesi lazım. Cumhurbaşkanımız Büyükçekmece’deki mitinginde Metrobüsün Büyükçekmece’ye kadar uzatılacağını söyledi. Ayrıca Yenikapı – Beylikdüzü Metro Hattı’nı Yenikapı – Büyükçekmece Metro Hattı olarak değiştirdik. Büyükşehir’den buraya geldik bari o kadar torpilimiz olsun.” 31 Mart Yerel Seçim çalışmalarını sürdürdüğü mahallelerde karşılaştığı ilginç olayları da aktaran Uysal, “Kazandığımızda bizden çok CHP’liler sevinecek” dedi. Uysal şöyle devam etti: “31 Mart akşamı Büyükçekmece’de AK Parti kazansın birçok CHP’li sevinecek. Belki de bizden daha çok sevinecek. Hakikaten sevinecek, bunu laf olsun diye söylemiyorum. Bizzat oy vereceğim diyenler var. Geçtiğimiz günlerde Pınartepe Mahallesi’ndeki bir kahvehane ziyaretimde bir yaşlı abimiz, ‘Başkanım ben CHP’nin delegesiyim. Bu adam burada yanında 100-150 kişi var, birde meclis üyeleri var onlarla belediyeyi yönetiyor. Seçimden seçime oy istemeye geliyor. Ne dinliyor ne hizmet getiriyor. Ben sırf bu adam gitsin diye, CHP’nin delegesi olmama rağmen sana oy vereceğim’ dedi. Bunun benzeri birçok olayla karşılaşıyorum.”

Cumhurbaşkanı hesabını sorar

31 Mart Yerel Seçimleri’ne 17 gün gibi kısa bir süre kaldığını ve parti ayırmaksızın herkese AK Parti Belediyeciliğinin anlatılması gerektiğini belirten Uysal, “Şuanda Büyükçekmece’de vatandaşlarımızın yüzde 70-80’i Mevlüt Uysal buraya başkan olursa hizmet gelecek diyor. Biz seçildikten sonra söylediklerimizi yapmazsak gelin hesap sorun. Bunu bu kadar rahat bir şekilde söylememin sebebi zaten siz hesap sormadan Cumhurbaşkanımız, ‘ne oldu orası’ deyip hesabını soracaktır. Ben burada belediye başkanı olarak buraya hizmet getirmenin, başarılı olmanın tadını çıkarırım ama sizler çocuklarınıza buraları miras bırakacaksınız. Buralar şehir olsun. Memlekette bıraktığınız köyün buradan bir farkı yoksa İstanbul’un kahrını çekmeye gerek var mı? Birlikte omuz omuza vererek çalışalım ve Büyükçekmece’yi hak ettiği seviyeye getirelim” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 08:41

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER