Büyükçekmece'den kardeş şehri Gorna Oryahovitsa'ya cami hediyesi

Büyükçekmece'den kardeş şehri Gorna Oryahovitsa'ya cami hediyesi
Büyükçekmece Belediyesi’nin Bulgaristan’daki kardeş şehri olan Gorna Oryahovitsa’da yaşayan Müslümanların talebi üzerine yapılan “Gorna Oryahovitsa – Kardeş Şehir Büyükçekmece Camii”, Regaip Kandil’i mevlidi ile ibadete açılırken bir gün sonrada resmi açı

Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Hasan Akgün, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mahalle muhtarları ve basın mensuplarının yer aldığı açılış törenine Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Milletvekilleri Çetin Kazak, Kamen Kostadinov, Ceyhan İbrahimov ve Ayhan Etem, Filibe Başkonsolosluğu Sosyal İşler Ataşesi Metin Aktaş, Gorna Oryahovitsa Belediye Meclis Başkanı Daniel Kostadinov, Bölge Müftüsü Süleyman Mehmetov ve Gorna Oryahovitsa’da yaşayan Müslümanlar katıldı.

“Tüm ibadethaneleri Allah’ın evi olarak görüyoruz”

Gorna Oryahovitsa – Büyükçekmece Kardeş Şehir Camii’nin açılış töreninde konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece Belediyesi’nin 17 tane kardeş şehri bulunduğunu ancak ilişkilerin en fazla geliştiği ve sıcak olduğu kardeş şehrin Gorna Oryahovitsa olduğunu vurgulayarak; “Bugün ibadete açacağımız caminin yapım aşamasında bizlere her zaman yardımcı olan, destek veren Gorna Oryahovitsa Belediye Başkanı Dobromir Dobrev’e ve belediye meclisine teşekkür ediyorum. Bizden daha öncede buradaki kilise için yardım talebinde bulunulmuştu biz bu talebede anında yanıt vererek kilisenin tüm eksikliklerini karşılayıp, bakım onarım işlerini gerçekleştirdik. Sonrasında da burada yaşayan Müslüman halkın bizden cami talepleri oldu. Biz tüm ibadethaneleri Allah’ın evi olarak görür, tüm inançlara saygı duyarız. Bu açıdan, bu talebi de yerine getirerek açılışını gerçekleştirdiğimiz Büyükçekmece Kardeş Şehir Camii’ni yaptırıp ibadete açtık. Emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür ederim” ifadesini kullandı.

 

 

“Bütün inançlara saygılıyız”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Edirne’de kullanılmaz ve harabeye dönüşen Bulgar Ortodoks Kilisesi’ni restore ederek yeniden Bulgarlara kazandırdığını hatırlatan Başkan Akgün, 4 semavi dinin özünde de iyilik, güzellik, hoşgörü ve yardımseverlik bulunduğunu belirterek şunları söyledi; “Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milleti olarak bütün inançlara saygılıyız. Bu bizim inanç anlayışımızın gereğidir. Aklıselim her insanın da yapması gereken budur. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu caminin Türk Bulgar dostluğunu daha da perçinleyeceğine inanıyorum. Burada yaşayan Müslüman kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun.

“Kiliseye de yardım etti”

Gorna Oryahovitsa Belediye Meclis Başkanı Daniel Kostadinov, Büyükçekmece Belediyesi ile 13 yıl önce kardeş şehir olduklarını hatırlatarak; “Bizde 3 belediye başkanı değişti ama Büyükçekmece’de hep Başkan Dr. Hasan Akgün vardı. Bu süreçte kardeş şehir ilişkilerimiz her dönem daha da gelişerek bugünlere kadar geldi. Bugün açılışını yaptığımız camiyi bize kazandıran Başkan Akgün, daha önce de Gorna Oryahovitsa Kilisesi’ne önemli yardımlarda bulunmuştu. Bütün inançlara ve halklara ayrım gözetmeden, eşit bir şekilde yaklaşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’e Gorna Oryahovitsa halkı adına teşekkürlerimizi sunuyorum dedi.


Akgün’e teşekkür ettiler

Hak ve Özgürlükler Partisi Milletvekili Çetin Kazak, Filibe Başkonsolosluğu Ataşesi Metin Aktaş, Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat ve Gorna Oryahovitsa Bölge Müftüsü Süleyman Mehmetov’da yaptıkları konuşmalarda, camisi bulunmayan Gorna Oryahovitsa’ya modern ve güzel bir cami kazandırdığı için Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’e teşekkür ettiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum