Kadınlara bir yasak daha!

Kadınlar artık, nargile içilen yerlere giremeyecek!

Kadınlara bir yasak daha!

İRAN'ın başkenti Tahran'da Polis Şefi kadınlara nargile içilen yerlere girişinin yasaklandığını açıkladı. Yasağın 11 Temmuz tarihinden itibaren uygulamaya konulacağı bildirildi.

İran'da geçen ayın ortalarında "ahlak güvenliği planı" adıyla başlayan ve İslami kurallara uygun giyinmeyenler hakkında polisin sert ve ciddi müdahalesini içeren uygulamanın kapsamı genişletildi. Tahran Polis Şefi Hüseyin Sacidiniya, başlatılan uygulamaya kadınların nargile içilen yerlere girmesini yasaklayan maddenin de eklendiğini kaydetti.

Devlet televizyonunun haberine göre, Sacidiniya, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yargı mercileri ile gerekliği koordinasyonun sağlanması ile 11 Temmuz tarihinden itibaren 'sosyal anormalliklerin önüne geçmek için' kadınların, aileleri ile birlikte bile olsalar, nargile servis edildiği çayevleri ve kahvehanelere girmesi yasaklanmıştır" dedi.

İranlı yetkili, Tahran'ın mesire alanı olan kuzeyindeki çayevlerinin yüzde 40'nın yasak kapsamında girdiğini bildirerek yasağa uymayan mekânlar hakkında yasalar gereği işlem yapacakları uyarısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER