Norveç saldırıların şokunda: 87 ölü

Norveç'in başkenti Oslo ve yakınlarındaki bir adada meydana gelen iki ayrı saldırıda 87 kişi hayatını kaybetti.

Norveç saldırıların şokunda: 87 ölü
Kuzey Avrupa ülkesi Norveç'in başkenti Oslo'nun merkezinde hükümet binalarının bulunduğu bölgede dün öğlen saatlerinde büyük bir patlama meydana geldi.

Bombalı saldırıda hükümet binaları büyük hasar gördü. 7 kişi öldü, 2'si ağır 15 kişi yaralandı.

Hasar gören 20 katlı binanın içinde Başbakan Jens Stoltenberg'in ofisi de bulunuyordu.

Başbakanın patlama sırasında evinde olduğu açıklandı.

İkinci saldırı gençlik kampına

Norveç ilk saldırının şokunu atlatamadan ikinci bir saldırı haberi de Stoltenberg’in lideri olduğu İşçi Partisi’nin düzenlediği gençlik kampından geldi.

Saldırganın aşırı sağ görüşlü olduğu ve İslam karşıtı görüşlere sahip olduğu açıklandı.

Kampta ölenlerin sayısı da 80'i aştı. Polis müdürü Oystein Maeland, ölenlerin en az 80 olduğunu, ağır yaralıların bulunmasından ötürü ölü sayısının artabileceğini belirtti.

Polis müdürü Sveinung Sponheim da yaptığı açıklamada, saldırıdan sonra kaçan ve bir süre sonra yakalanan şüphelinin internetteki mesajlarını incelediklerini, kendisinin de bazı bilgiler verdiğini belirtti. Sponheim, "soruşturma açısından ilginç bazı bilgiler verdi. Bu bilgilerle daha ileri gideceğiz" dedi.

Sponheim, saldırının arkasında birkaç kişinin bulunabileceği varsayımı üzerinde durduklarını, saldırıda "en az 1 otomatik tüfeğin kullanıldığını" kaydetti.

Polisin verdiği bilgiye göre saldırgan 32 yaşında, uzun boylu ve sarışın. Görgü tanıklarına göre Utoeya adlı küçük tatil adasında çevrede kaçışan gençlerin üzerine rastgele ateş açtı.

Bir görgü tanığı, suya atlayanların olduğunu, en az 50 kişinin yüzerek karşı kıyıya çıkmaya çalıştığını gördüğünü, saldırganın yüzenleri de silahıyla taradığını belirtti. 42 yaşındaki görgü tanığı Anita Lien, gençlerin dehşet içerisinde kaçıştıklarını söyleyerek, "tümü çok genç, 14-19 yaş arasında" dedi. Görgü tanıkları, saldırganın polis üniforması giydiğini belirtti.

Gece yaralılar botlarla aranırken, adaya helikopterler de geldi.

Sponheim, yakalanan kişinin, 7 kişinin öldüğü Oslo'daki bombalama olayının da ana şüphelisi olduğunu kaydetti.

Norveç halkı şokta

Dünyanın en varlıklı ve sakin ülkelerinden biri olan 5 milyon nüfuslu Norveç'te böyle bir olay olması kamuoyunda ciddi bir şok yarattı.

Bu olayın Norveç'te İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan ilk patlama olduğu ifade ediliyor.

Ülke tarihinde siyasi şiddet olayları neredeyse yok denecek kadar az ancak Norveç istihbarat ajansı PST, Şubat ayında yaptığı açıklamada radikal İslam'in ülkede ciddi bir tehdit olduğunu ifade etmişti.

PST'nin raporunda, "Norveç'te radikal İslam'ı destekleyen çok az sayıda insan olsa da bazı grupların içindeki faaliyetler 2011 yılında güvenlik riskini artırabilir" denmişti.

NATO, AB ve birçok ülke kınadı

Norveç'te düzenlenen saldırılar, NATO, Avrupa Konseyi ve birçok ülke tarafından kınandı.
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Norveç'te şiddet eylemlerini ''korkunç'' olarak niteledi.

Rasmussen, ''NATO adına, bu eylemleri en sert şekilde kınadığını ve başsağlığı dilediğini'' belirtti.

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, en sert dille saldırıları kınadığını ve şoke olduğunu belirtirken, Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek, Norveç'in dünyanın en istikrarsız bölgelerinde barışa hizmet ettiğini, en son hakettiği şeyin topraklarında bir terör saldırısı olduğunu ifade etti.

Van Rompuy, Norveç Başbakanına başsağlığı diledi ve AB'nin dayanışma mesajını ilettiğini belirtti.

Norveçlilere başsağlığı dileyen ABD Başkanı Barack Obama da, ''Norveçlilerle beraberiz, mümkün olan yardımı sağlayacağız'' dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, tüm terör eylemlerini kınadıklarını hatırlatarak, ölenlerin yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifa dilerken Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Stoltenberg'e gönderdiği mektupta başsağlığı diledi ve ''korkunç ve kabul edilemez eylemi en sert dille

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER