`Yunanistan konusunda anlaşma çıktı`

Günlerdir dünyanın nefesini tutarak beklediği açıklama nihayet geldi. Belçika Başbakanı Michel "Euro Bölgesi`nde anlaşma var" dedi.

`Yunanistan konusunda anlaşma çıktı`
Günlerdir dünyanın nefesini tutarak beklediği açıklama nihayet geldi. Belçika Başbakanı Michel "16 saatten uzun süren müzakerelerin sonunda bir anlaşmaya varıldı" dedi.
Michel, anlaşmanın detayına ilişkin bilgi vermedi.

Güney Kıbrıs hükümet sözcüsü de Twitter'daki açıklamasında, "Bir anlaşmaya varılmış görünüyor. Avrupa iyi habrleri hak ediyor" ifadelerini kullandı.
 
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da Euro Bölgesi liderlerinin 16 saattenuzun süren müzakerelerin ardından Yunanistan'a yeni bir kurtarma programı verilmesi konusunda oybirliği ile anlaşmaya vardıklarını söyledi. 

Tusk, "Euro Zirvesi oybirliği ile anlaşmaya vardı. Herkes, Yunanistan'aciddi reformlar ve finansal destek içeren bir ESM programının verilmesi için hazır" diye konuştu. 

Tusk, anlaşmanın hayata geçmesi için Yunanistan'da Çipras hükümetinin acı verici bir dizi kemer sıkma tedbirinin önümüzdeki günlerde uygulamaya koyması gerektiğini de vurguladı. 

Euro Bölgesi'ndeki 19 ülkenin liderleri, Yunanistan'ın borç krizinin çözümü amacıyla Brüksel'de toplandı. Gece boyu süren 'acil zirve'de Yunanistan, Almanya, Fransa ve Avrupa Birliği'nin yeni bir kurtarma planında uzlaşmaya vardığı ve taslağın diğer Euro Bölgesi ülkelerine sunulacağı açıklandı.

 
Belçika Başbakan'ı Yunanistan konusunda Euro Bölgesi zirvesinde uzlaşma çıktığını söyledi. Ayrıca AFP'nin Avrupalı bir kaynağa dayandırdığı haberine göre; Yunanistan Başbakanı Çipras, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, euro kullanan 19 ülkenin katıldığı 'acil zirve' esnasında teklifin ana hatlarını belirledi. Tusk'ın sözcüsü Proben Aaman da Twitter'dan attığı mesajda, "Avrupa Konseyi Başkanı, 'uzlaşma teklifi'yle büyük zirveyi tekrar topladı" yazdı.

'TEKLİFTE HALA ÇÖZÜLMESİ GEREKEN KONULAR VAR'
Gizlilik şartıyla konuşan kaynak, "Şimdi 19 ülkeye sunulacak dört taraflı bir anlaşma sağlandı" ifadesini kullandı.

Fakat yine gizlilik şartıyla konuşan bir Yunan hükümet yetkilisi, teklifte hâlâ çözülmesi gereken noktalar olduğunu söyledi. 

TOPLANTI ÖNCESİ MESAJLAR

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, toplantıya girerken yaptığı açıklamada, dürüst bir anlaşamaya hazır olduklarını söyledi. Çipras, "Eğer bütün taraflar istiyorsa bir anlaşmaya varabiliriz" dedi.

Almanya Başbakanı Angele Merkel ise Yunanistan'ın güvenilirliğini kaybettiğini belirterek görüşmelerin son derece zorlu olacağını söyledi. Fransa  Cumhurbaşkanı François Hollande ise Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutmak için elinden gelen her şeyi yapacağını kaydetti.

ATİNA'DA PROTESTO

Öte yandan Yunanistan'ın başkenti Atina'da çeşitli sol gruplar, Yunan Hükümeti'nin Brüksel'de kreditörle görüşmeleri sürdüğü saatlerde, hükümet karşıtı gösteri düzenledi.

Çoğunluğunu, 5 Temmuz'daki referandumda kreditörlerin tekliflerine "Hayır" diyenlerin oluşturduğu göstericiler, başkentteki Sintagma Meydanı'nda bir araya geldi.

Yaklaşık 500 gösterici, "Yeni Kurtarma Paketlerine Hayır", "Hükümetin karamsal siyaseti değişmeli" ve "Bankalar halkın elinde olmalı" ifadelerinin yer aldığı pankartlar taşıyarak Avrupa Birliği karşıtı sloganlar attı.

Yaklaşık iki saat meydanda kalan göstericiler, daha sonra olaysız dağıl
Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 10:55

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER