2004'ten beri kaydedilen en düşük seviye: Tüketici güven endeksi dibe vurdu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Buna göre endeks kasım 71.1 seviyesine geriledi. Böylelikle 2004'ten bu yana tutulan endekste en düşük seviye kaydedildi.

2004'ten beri kaydedilen en düşük seviye: Tüketici güven endeksi dibe vurdu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 7.3 oranında azaldı. Ekim ayında 76.8 olan endeks, kasımda 71.1 olarak belirlendi.

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi ekim ayında 60.7 iken, kasım ayında yüzde 7.5 oranında azalarak 56.1 oldu. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi ekim ayında 75.6 iken, kasım ayında yüzde 8.8 oranında azalarak 68.9 oldu.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi ekim ayında 74.2 iken, kasımda yüzde 8.1 oranında azalarak 68.2 olarak gerçekleşti.

Geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi ekim ayında 96.6 iken, kasımda yüzde 5.4 oranında azalarak 91,4 oldu.

UZMANLAR NE DEDİ?

Ekonomistler, söz konusu verilerle ilgili olarak sosyal medya hesaplarında değerlendirmelerde bulundu.

Mustafa Sönmez "Tüketici güveni, bu ölçümün yapıldığı 2012’den bu yana en dip noktada. AKP ye güvensizliğin hızla arttığının ifadesidir bu" dedi.

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu da tüketici güven endeksinin kasımda dibe vurduğunu belirterek "İnsanların geleceğe ilişkin beklentileri çok olumsuz. Bu ortamda hizmetlere olan talep düşer. Kuaföre, spor salonuna, kafeye vb daha seyrek gidilir. Düşen satınalma gücü sabun, yağ, deterjan, içki gibi stoklanabilir tüketim mallarına yönelir" ifadesini kullandı.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER