Açlık sınırı 16 bin lira!

Açlık sınırı 16 bin lira!
DİSK/BİSAM tarafından hazırlanan Mart 2024 dönemine ait "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması" yayımlandı. Rapora göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 16 bin 646 TL olarak hesaplandı. Yoksulluk sınırı ise 57 bin 578 TL oldu

Hesaplama TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) harcama gruplarına göre endeks rakamları, 2003 yıllı madde fiyatları ile İstanbul Halk Ekmek, zincir market cari ay internet fiyatları ve BİSAM Beslenme Kalıbı üzerinden yapıldı. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 57 bin 578 lira oldu. Bu hesaplamaya ise eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler dahil.

Birinci sırada süt ürünleri

Ayrıca araştırmada günlük harcama gereksinimi de hesaplandı. Günlük harcamalarda Mart 2024’de en yüksek maliyet grubunu süt ve süt ürünleri grubu 172 bin 9 liralık harcama gereksinimi ile oluşturdu. Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 124.81 lirayı buldu. Sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı da 125.59 liraya ulaştı. Ekmek için yapılması gereken harcama tutarı günlük 33.38 lira; katı yağ ve sıvı yağ ise 31.16 liralık masraf yapılması gereken ürün grubu. Yumurta için 9.6, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 13.46 lira harcama yapılması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.