Antalya, dünya genelinde 4. oldu

Antalya, dünya genelinde 4. oldu
Antalya, 2010 yılı verilerine göre dünyada en çok...
TÜRK turizminin başkenti Antalya, 2010 verilerine göre dünyanın en çok ziyaret edilen 10 kenti arasında 4'üncü oldu. Paris, Londra ve Singapur'un ilk üçte yer aldığı listede, İstanbul ise 9'uncu sırada yer aldı.

Havayolu, havaalanı ve tüm turizm sektörünü bir araya getirip küresel ölçekli organizasyonlar gerçekleştiren dünyaca ünlü Routes Gelişim Forumu, 'Routes Akdeniz' konseptiyle ilk kez ICF Antalya Havalimanı ev sahipliğinde Antalya'da başladı. Routes Turizm Akdeniz Forumu; havaalanları, Akdeniz bölgesine uçuşlar yapan ve yapmayı planlayan havayolları, seyahat acenteleri ve zincir oteller gibi turizm sektörü temsilcilerinin bir araya gelip iş görüşmelerinde bulunabileceği ve işbirliği yapabileceği çok uluslu bir platform. Antalya'nın ve bölgenin tanıtımında büyük rol oynayacak ve Türkiye'ye ekonomik katkılar sağlayacak Routes Turizm Akdeniz Forumu'nda, Akdeniz çanağındaki yaklaşık 35 ülkeden 350 katılımcı yer alıyor.

Forumun ilk gününde Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan'ın ülke brifingleri yapıldı. Mısır'ın katılımı iptal edilen forumda üç ülkenin kültür ve turizm bakanlıkları yetkililerince ülke turizmlerine ilişkin bilgi ve hedefler anlatıldı.

ANTALYA DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜ
Dünya nüfusunun dörtte biri için Türkiye'nin üç saatten daha kısa mesafede olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel, Türkiye'nin ziyaretçi rakamları açısından dünyada 7'nci sırada olduğunu kaydetti. Ziyaret edilen şehirler sıralamasında ise ilk 10'da Türkiye'den iki şehir bulunduğunu belirten Levent Demirel, Antalya'nın Paris, Londra ve Singapur'un ardından dünya 4'üncüsü, İstanbul'un ise 9'uncu sırada olduğunu kaydetti. Bu yıl Antalya'ya 11 milyondan fazla turist hedeflendiğini dile getiren Demirel, şöyle dedi:

"Antalya sadece deniz, kum ve güneşten ibaret değil. Tarih, kültür golf, sağlık, macera, alışveriş, eğlence, gibi birçok destinasyon mevcut. 640 km'lik sahil şeridinde dünyanın en çok mavi bayraklı şehri. Golf destinasyonunda yüzde 30 büyüme bekliyoruz ve Uluslararası Golf Federasyonu'nca dünyanın en iyi golf destinasyonu Belek seçildi. Önümüzdeki yıl dünya golf şampiyonası Belek'te yapılacak."

BENİM ANTALYAM CENNET GİBİ
Antalya'da Mart ayı içerisinde hem denize girilebildiğini, hem de kayak yapılabildiğini aktaran Demirel, şunları söyledi:

"Tüm ünlü kulüpler kamplarını Antalya'da yapıyor. Almanya, Kanada, İskoçya, Rusya gibi birçok ülkeden 1500 civarında futbol takımı gelmekte. 10 binden fazla bitki, 334'den fazla kuş türü var. Sedir ormanları Köprülü Kanyon'da doğal olarak yetişen dünyadaki tek orman, rafting, dalış, yürüyüş yolları, ulusal milli parklar, mağaralar, şelaleler. Bütün bu güzel yerler, dünyada Antalya'yı tanıtmak için çok iyi gerekçelerimiz. 37 ülkede turizm bürolarının yanı sıra, Sidney, Pekin, Atina gibi birçok şehirde de ofisler açılması planlanıyor. 100'den fazla ülkede tanıtım çalışmaları yürütülüyor ve BBC, CNN gibi uluslararası düzeydeki birçok televizyon kanalında 'Benim Antalyam Cennet Gibi' sloganı ile reklamlar yayınlanıyor."

HIRVATİSTAN HEDEFLERİNİ 2020'YE ENDEKSLEDİ
Hırvatistan Turizm Bakanlığı Danışmanı Denis Ivosevic de ülkesinin turizm sektöründeki 2020 yılı hedeflerini anlattı. 2009'da 900 bine yakın yatak kapasitesinin 2020'de ikiye katlanacağını açıklayan Denis Ivosevic, otel, resort, villa sayısında da hedeflerinin iki katına çıkmak olduğunu söyledi. Kamp alanlarının ise çevreye daha hasas yaklaşılması noktasında azaltılacağını dile getiren Ivosevic, 2020 yılındaki beklenen büyümenin 11.3 milyon olan turist sayısının 17.6 milyona, 62 milyon olan geceleme sayısının ise 80 milyona çıkartılması olduğunu anlattı.

YUNANİSTAN KONAKLAMA KDV ORANLARINI DÜŞÜRÜYOR
Yunanistan Turizm Bakan Yardımcısı Danışmanı Christos Petreas, turizm sezonunun 12 aya yayılamamasının Yunanistan için de sorun olduğuna değinerek, bu sorunun aşılması için turizm ve kültür bakanlıklarının birleştirileceğini kaydetti. Hedeflerinin dünyadaki tüm pazarları çekmek olduğunu anlatan Petreas, Selanik Kültür Noktaları Kesişim Projesi ve Atina Günleri projesi ile kültürel, spor gibi etkinlikler düzenleneceğini söyledi. Atina Günleri'nde bu hafta boyunca 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle 'Sevgi ve Romantizm Haftası' olacağını belirten Christos Petreas, Selanik Kültürel Noktalar Kesişim Projesi'nde ise her yıl dünyanın herhangi bir noktasının belirlenerek o ülkeye ait kültürlerin yıl boyunca Selanik'te yaşatılacağını ve 2011'de Ortadoğu yılı olacağı açıkladı. Bu kapsamda 2012 Güneydoğu Avrupa, 2013 Çin ve 2014 ise Rusya yılları olacak.

Christos Petreas, Yunanistan'da havayolu taşımacılığı ve tüm konaklamalardaki KDV oranlarının yüzde 11'den yüzde 6'ya düşürüleceğini de duyurdu.

2010 verilerine göre dünyanın en çok ziyaret edilen 10 kenti şöyle:

1- Paris (14 milyon 800 bin kişi)

2- Londra (14 milyon 100 bin)

3- Singapur (9 milyon 700 bin)

4- Antalya (9 milyon 260 bin)

5- Kuala Lumpur (9 milyon 110 bin)

6- Hong Kong ( 8 milyon 960 bin)

7- New York (8 milyon 700 bin)

8- Bankong (8 milyon 460 bin)

9- İstanbul (7 milyon 610 bin)

10- Dubai (6 milyon 810 bin)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.