AVM’lerin aldığı otopark ücretleri yasal değil!

AVM’lerin aldığı otopark ücretleri yasal değil!
Danıştay'ın, "AVM otoparkları 0-3 saat ücretsiz olacak" kararı çok sayıda olan AVM’ler tarafından uygulanmıyor. İBB CHP Meclis Üyeleri İBB Meclisine önerge vererek Büyükşehir Belediye Yönetiminin bu duruma ne zaman son vereceği ve hangi işlemleri ve yasal
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinin dünkü birleşiminde Alışveriş Merkezlerinin (AVM) kanunsuz alındığı belirtilen “OTOPARK ÜCRETLERİ” konusunda CHP’li Meclis Üyeleri soru önergesi verdiler. CHP’li İBB Meclis Üyeleri Durmuş Kaya, İbrahim Yılmaz, Hüseyin Kızıldaş ve Mehmet Yıldız imzaları ile verilen önergede, “İstanbul’da Alışveriş Merkezlerinde vatandaştan “OTOPARK ÜCRETİ” alınmasının yasal olmadığı” hatırlatılarak Büyükşehir Belediye Yönetiminin bu duruma ne zaman son vereceği ve hangi işlemleri ve yasal tedbirleri uygulayacağı soruldu.
“Para cezası caydırıcı olmuyor, yasal işlemler uygulanmalı”
AVM’lerin otoparka giren araçlardan, “ilk üç saat” otopark ücreti alınmasının yasa, yönetmelik ve Danıştay’ın bu konuda aldığı karara aykırı olduğunu belirten CHP’li üyeler: Büyükşehir Belediyesinin yasalara uymayanlara sadece para cezası verdiğini, elde edilen gelirlere oranla cezaların caydırıcı olmadığını, sadece “para cezası” işleminin fiili durumun devamını sağladığını belirttiler. Para cezası dışında önlem alınmayışının belediye ve ticaret merkezleri açısından “kazan – kazan” sonucunu doğurduğunu vurgulayan CHP’liler: Mevcut uygulamanın devam etmesinin İstanbul halkı adına kabul edilemeyeceğini söyleyerek; Kaybedenin İstanbul halkı olduğunu, halkın daha fazla mağdur olmaması için, Belediyenin ne gibi yasal tedbirler alacağını sordular.
“AVM’ler otoparklarını ticarethane gibi kullanamaz”
İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) AVM otoparkları ile ilgili yapılması gereken yaptırımları bir an önce yapması gerektiğini söyleyen CHP’li İBB Meclis Üyelerinin oy birliği ile başkanlık makamına havale edilen önergesinde şunlara değinildi; “İstanbul'da hizmet veren Alışveriş Merkezlerinin (AVM) birçoğunda, alışveriş için gelen müşterilerden otopark ücreti alınmaktadır. Bu tesislere ait otoparklar müstakil tapusu olmayan alanlar olup, bağımsız bölüm niteliğinde olmayan Alışveriş Merkezine hizmet verecek ortak alanlardır. Otopark Yönetmeliğinin o tesis için yapımını zorunlu kıldığı eklentilerdir. Bu nedenle; bu otoparkların ticarethane gibi kullanılıp buradan gelir elde edilmesi, AVM'ye gelen müşterilerden otopark ücreti alınması doğru olmadığı gibi yasal da değildir. Ancak çok sayıda alışveriş merkezi bu kurala uymamaktadır”
UKOME’nin “ilk üç saat ücret alınmasın” kararı var
“30 Ocak 2009 tarihinde, UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi); bu otoparklarda ilk 3 (üç) saat için otopark ücreti alınmaması konusunda bir karar almıştır. Bu karara karşı bazı alışveriş merkezlerinin İdare Mahkeme'sinde açtığı dava reddedilmiş, UKOME’nin kararı, 13 Ocak 2010 tarihinde Danıştay'ca onaylanarak kesinleşmiştir. Alışveriş Merkezi yetkililerinin; "Müşteri olmayan, çevredeki esnafın otoparkları ücretsiz kullandığı" şeklindeki haklı savunmaları nedeni ile Büyükşehir Ulaşım birimi yetkililerinin ilk 2 (iki) saat için ücret alınmaması konusunu kabul ettiklerini basına yansıyan haberlerden anlıyoruz. Bu bir orta yoldur, makul bir yaklaşımdır. Ancak birçok AVM zaman sınırı koymadan, otoparka giren her araçtan ücret almaya devam etmektedir”
“AVM’ler, UKOME ve Danıştay'ın kararını dinlemiyor! İBB bu duruma ne zaman müdahale edecek?”
“Bu uygulamaya devam eden tesislere azımsanamayacak miktarda para cezası kesilmesine karşın; Elde edilen gelirin yüksekliği nedeni ile cezaların etkili olmadığı ve birçok AVM'nin, UKOME ve Danıştay'ın kararını dinlemediği görülüyor ve biliniyor. Bu durum; Büyükşehir yönetimi açısından önemli bir zafiyet ortaya koymaktadır. Ayrıca ve en önemlisi, bir yılı geçen bir süredir, binlerce vatandaştan haksız ve kanunsuz olarak ücret alınması kabul edilebilir bir durum değildir. Belediye ve ticaret merkezleri açısından “KAZAN-KAZAN” sonucunu doğuran bu fiili durum, İstanbul halkının aleyhine işlemekte, binlerce vatandaştan haksız para alınmaktadır. Bu durum kabul edilemez. Bu duruma ne zaman müdahale edilip sonlandırılacaktır? İstanbul halkının aleyhine işleyen fiili durumun sonlandırılması için ne gibi yasal önlemler alınacaktır?” 
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.