Bakan Nebati dolar için tarih verdi: 'Keskin bir düşüş yaşanacak'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dolar/TL'de önümüzdeki haftaların dikkatlice izlenmesi gerektiğini, kurda keskin bir düşüş görüleceğini söyledi.

Bakan Nebati dolar için tarih verdi: 'Keskin bir düşüş yaşanacak'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz günlerde ekonomist ve akademisyenlerle bir toplantı yaptı. Özellikle döviz kurlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmeler dikkati çekti. 

İsmini vermek istenmeyen iki kaynak, bakanın 'krizin fırsata çevrilmesi' söyleminde bulunduğunu belirtirken, faizlerde yapılan indirimlerin zamansız olup olmadığının sorulması üzerine bu değerlendirmeyi yaptığını iletti.

Sözcü yazarı: Bakan Nebati delikanlı bir laf etti, 'Merkez Bankası'nın bağımsızlığı yok' dediSözcü yazarı: Bakan Nebati delikanlı bir laf etti, 'Merkez Bankası'nın bağımsızlığı yok' dedi

Ekonomistlere önümüzdeki dönemde yapılacak olan Londra ziyaretinden bahsedildiği öğrenilirken, uzmanlar genel olarak bu ziyaretin de sonuçlarının çok parlak olmayacağı görüşünde birleşiyor.

'FAİZ ARTIŞI KESİNLİKLE YAPILMAYACAK' 

En can alıcı nokta ise bakanın ekonomistlere yönelik "her önerinize açığız ama Merkez Bankası kesinlikle faiz artışı yapmayacak çözüm önerileriniz bunun dışında olsun" demesi oldu.

Merkez Bankası Başkanı'nın katılmadığı öğrenilen toplantıda bakanın 'politika faizini gündemden çıkarmalarını' bir başarı olarak sunduğu öğrenildi.

DOLAR İÇİN TARİH VERDİ

Nureddin Nebati, ekonomistlere bu modellerden dönülmeyeceğini, sabır ve yardım beklediklerini iletirken, kur için de tarih verdi.

 Genel olarak soru cevap kısmının önerilerle geçtiği, özellikle yastık altı altınlar için kuyumcularla görüşmelerin genişleyeceği, KDV düzenlemesinden umutlu olunduğu belirtildi.

Genç işsizlikle ilgili çalışmaların olduğu ve kredi düzenlemelerinin özellikle istihdamla ilgili alanlara yönelik olduğunu açıklayan bakan, vergi denetimlerinin de önümüzdeki dönemlerde artacağını iletti.

Nebati, özellikle dolar/TL'de önümüzde haftaların dikkatlice izlenmesini kurda keskin bir düşüş görüleceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2022, 12:29

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER