Başbakan Koç'tan istedi damat yaptı

Başbakan Koç'tan istedi damat yaptı
BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD toplantısında Koç'tan istediği 'Artık soyadınız gibi bir marka ile Türk malı otomobil üretin' çağrısına Vehbi Koç'un damadı İnan Kıraç'ın sahibi olduğu Karsan'dan yanıt geldi.

 Karsan Murahas Azası Jan Nahum, halihazırda zaten Türk markası için çok önemli bir adım attıklarını ve tamamen kendi geliştirdikleri Karsan markalı aracın New York taksi ihalesinde ilk 3 finalist arasına kaldığını hatırlattı. Nahum, "New York gibi sembol bir şehirin ihalesinde finale kalarak tüm dünyada çok büyük bir tanıtıma da imza attık. New York'ta Karsan hakkında yayınlanan haberler kalın bir kitap olur. Kazanırsak bir Türk markasının tüm dünyada milyar dolarlık pazarlama bütçesine eşit tanıtımını yapmış olacağız" dedi.

40 ülkeye bu aracı satarız

Karsan markalı aracın New York'ta Türkiye'den daha çok konuşulduğunu belirten Nahum, "Bana sorarsanız Türk malı otomobil markası Türkiye'de sürekli gündemde kalmalı. Biz Türk markası için çok önemli bir adım attık. İhalenin final sürecinde başta devlet olmak üzere herkesin bize destek olmasını istiyoruz. Çünkü bu önemli ihaleyi alırsak dünyanın 40 ülkesine bu araçları satarız" yorumunu yaptı. Şubat ayı başında New York'ta Classic Car Club'te Karsan markalı yüzde 100 Türk malı aracı sergileyeceklerini söyleyen Nahum şöyle konuştu:

Ticari versiyonunu istiyorlar

"Aracın test sürüşleri ise Haziran ayında gerçekleşecek. Bu süre içinde ihalenin kazananı belli olacak. Ama unutulmaması gereken en önemli şey biz bu ihalede dünya devlerini geride bırakarak bu günlere geldik ve 3 finalist arasına adımızı yazdırdık. New York ihalesi çok büyük bir sembol. Bu ihalede finale kalarak tüm dünyanın ilgisini çektik. Avustralya'dan Ortadoğu'ya her yerden talep geliyor. Amerikan şirketler daha şimdiden bizden bu aracın ticari versiyonunu geliştirmemizi istiyorlar."

Taksiden sonra aile aracı

New York taksi ihalesi için geliştirdikleri aracın platformunun bir ilk olduğunu da söyleyen Nahum, "Dünyada bu tip bir araçta arkadan motor yok. Sadece Ferrari, Porsche gibi süper spor otomobillerde arkada veya ortada motor var. Motorun arkada olması bize aracın içinde çok önemli bir avantaj sağlıyor. Biz bu platformda bir çok otomobil ve hafif ticari araç geliştireceğiz. Önceliğimiz bir aile aracı ve hafif ticari araç olacak" şeklinde konuştu.

Ortaklar izin vermez

Türkiye'de Koç ve diğer grupların uluslararası ortakları olduğunu kaydeden Nahum, bu yüzden Türk malı bir otomobil geliştirmeye ortaklarının izin vermeyeceğini söyledi. Nahum bu konuda şöyle konuştu: "Başbakan Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra bu gruplar ortaklarıyla anlaşır mı bilemem ama Ford, Fiat, Toyota gibi dev markalar kendi segmentlerinde rakip bir aracın çıkmasını istemezler. Ben yıllar önce Koç Grubu'ndayken Ikarus markalı otobüsler için lisans anlaşması yapmak istemiştik. O dönemde Koç Grubu'nda otobüs üretimi olmamasına rağmen ortaklardan izin alamamıştık. Dolayısıyla Türk malı otomobili bizim gibi bağımsız gruplar daha rahat yaratabilir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.