Cari açık beklendiği gibi

Cari açık beklendiği gibi
Martta cari işlemler dengesi beklentiye paralel 3,68 milyar dolar açık verdi.
 Merkez Bankası, Mart ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre mart ayında cari işlemler dengesi beklentiye paralel 3,68 milyar dolar açık verdi.
Cari işlemler dengesinin Mart ayında 3.68 milyar dolar, yıl sonunda ise 32.9 milyar dolar açık vermesi bekleniyordu.

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Mart ayına göre 1 milyar 92 milyon ABD doları azalarak 3 milyar 677 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, bunun sonucunda, oniki aylık cari işlemler açığı 29.491 milyon ABD doları oldu. Açıklamada şu bilgiler verildi: "Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 1.307 milyon ABD doları azalarak 3.566 milyon ABD dolarına düşmesi ve birincil gelir dengesi açığının 482 milyon ABD doları azalarak 723 milyon ABD dolarına gerilemesi etkili olmuştur. Öte yandan, hizmetler dengesinden 
kaynaklanan net gelirler 597 milyon ABD doları azalarak 575 milyon ABD dolarına düşmüştür. Parasal olmayan altın kalemi altında, net altın ihracatı bir önceki yılın Mart ayına göre 46 milyon ABD doları azalarak 775 milyon ABD doları olmuştur. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 381 milyon ABD doları tutarında azalarak 721 milyon ABD dolarına düşmüştür. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 505 milyon ABD doları azalarak 673 milyon ABD doları olmuştur. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 144 milyon ABD doları azalarak 650 milyon ABD doları tutarında gerçekleşmiştir. Portföy yatırımları 2.693 milyon ABD doları tutarında net giriş (net yükümlülük artışı) kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında sırasıyla 999 milyon ABD doları ve 512 milyon ABD doları net alım yaptığı görülmektedir. Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak, bankalar 61 milyon ABD doları net geri ödeme, genel hükümet ve diğer sektörler ise sırasıyla 682 milyon ABD doları ve 784 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirmiştir. Diğer yatırımlar kaleminde 718 milyon ABD doları tutarında net giriş (net yükümlülük artışı) gerçekleşmiştir. Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1.154 milyon ABD doları, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları da 664 milyon ABD doları tutarında net artış kaydetmiştir.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankacılık sektörü ve genel hükümet sırasıyla 1.537 milyon ABD doları ve 493 milyon ABD doları net geri ödeme, diğer sektörler ise 1.760 milyon ABD doları net 
kullanım gerçekleştirmiştir. Resmi rezervler 1.498 milyon ABD doları artmıştır."
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.