Diyalogla çözülür

TÜSİAD: Liderler buluşsun ‘olumlu atmosfer’ yaratsın

Diyalogla çözülürTürk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), seçim sonrasında parlamentoda yaşanan gelişmelere ilişkin, bu konunun gündemin ilk maddesi olması gerektiğine dikkat çekti.

TÜSİAD’dan yapılan açıklamada, 12 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan olaylar dizisinin, yeni anayasayı yapmasını bekledikleri yeni parlamentonun sağlıklı çalışmasını ve arzuladıkları diyalog ortamını engeller hale geldiğine vurgu yapıldı. Açıklamada, parlamentoda temsil kabiliyeti olan tüm partilerin dahil olmadığı bir süreçte, yeni anayasa bağlamında Türkiye’nin üç temel sorunu olan kimlik, din ve vicdan özgürlüğü ile kuvvetler ayrılığı alanlarında kalıcı çözümler üretilmesinin mümkün olamayacağı ifade edildi.

Siyasi diyalog gerek

Bu nedenle, TÜSİAD’ın beklentisinin tüm siyasi partileri parlamentoda buluşturacak atmosferin yaratılması olduğu belirtilerek, şu görüşlere yer verildi: “Bu aşamada, mevcut olağanüstü durumun gerektirdiği bir liderlik anlayışı ile siyasi parti liderlerimizin bir araya gelerek, olumlu bir atmosfer yaratılmasında ve soruna siyasi diyalogla çözüm üretilmesinde ön almasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Yapıcı bir siyasi diyalog atmosferinde tüm siyasi partiler seçmenden aldıkları temsil yetkisinin gereği olarak parlamentodaki yerlerini almalı, yeni parlamento karşılaştığımız güncel soruna çözüm bulmayı ilk gündem maddesi olarak belirlemeli, siyasi partiler mevzuatı, seçim sistemi, ifade özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğünü kapsayan güven arttırıcı tedbirleri hemen almalıdır"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER