Dolar 2,80 mi, 3,10 mu olur?

Dolar 2,80 mi, 3,10 mu olur?
En iyi iki Türk Lirası tahmincisi Diaz Alvarez ve Hardman Türk Lirası`nın durumunu değerlendirdi.
Türkiye'de 1 Kasım seçimleri sonrası belirsizliğin azalmasının etkisiyle Türk Lirası'nın dolar karşısında ciddi değer kazanacağı beklentileri dile getiriliyor. Bazı analistler seçim sonrası doların 2,65-2,70 seviyelerine kadar gerileyeceği tahminini yapıyor.

BusinessHT'de yer alan habere göre,  " Türk Lirası konusunda en iyi iki tahminci ise seçim sonrasında Türk Lirası için bu kadar iyimser değil.

Bloomberg sıralamasına göre yılın ilk çeyreğinde Türk Lirası konusunda en iyi tahmini yapan Ebury Partners Risk Yöneticisi Enrique Diaz Alvarez , orta vadede görece zayıf ekonomik temellerin seçimlerin sonuçlarından daha çok etkili olacağını söyledi.

Alvarez, "Yüksek enflasyon, yavaşlayan büyüme ve finanse edilmesi gereken yüksek cari açık, seçim sonuçları ne olursa olsun, Türk Lirası üzerinde aşağı yönlü baskı yaratacak. Türk şirketleri ve bankalarının döviz cinsinden finansmana olan bağımlılıkları Türk Lirası'nın kırılganlığını artırıyor" diye konuştu.

Diaz Alvarez bu değerlendirmeleri sonrasında doların 3,10 seviyesine kadar geleceğini öngördüklerini belirtti. 

Bloomberg'ün aynı sıralamasına göre en iyi ikinci Türk Lirası tahmincisi olan Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ Analisti Lee Hardman ise seçimler sonrasında Türk Lirası'nın ılımlı bir güçlenme gösterebileceğini söyledi.

Seçim sonrası Türk Lirası'nın toparlanacağını öngören Hardman bu yükselişin kısa ömürlü olabileceğine dikkat çekti.

Hardman, "Türkiye'nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki büyümenin yavaşlaması ile orta vadede hala zayıflayan bir trend ve dış finansman koşullarının sıkılaşmasının Türk Lirası üzerindeki baskıyı devam edeceğini öngörüyoruz" dedi.

Seçim sonrası Türk Lirası'nın 2,65-2,70 seviyelerine inmesinin kendisi için sürpriz olacağını söyleyen Hardman, Türk Lirası'nın dolar karşısında 2,80'nin altına inmek için mücadele edebileceğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.