Dolar 2,87'yi gördü (Dolar ne kadar?)

Dolar/TL, Fed Başkanı Yellen'ın faizlerin Aralık'ta artırılacağı beklentilerini güçlendiren açıklamalarıyla yükseldi.

Dolar 2,87'yi gördü (Dolar ne kadar?)

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın ABD'de faizlerin Aralık ayında artırılacağı beklentilerini güçlendiren açıklamalarıyla yükseldi.

Dolar/TL'deki yükselişte ABD'de ADP tarafından açıklanan özel sektör istihdamının beklentilerin hafif üzerinde artış kaydetmesi de etkili oldu. Dün 2.84 seviyesinde seyreden dolar Fed'den gelen açıklamalarla bugün 2,87'yi gördü.

Fed Başkanı Janet Yellen, ABD'de faizlerin Aralık ayında artırılabileceğini ancak ABD ekonomisindeki toparlanmaya desteğin sürmesi için faizlerin yavaş yükseltileceğini söyledi. Yellen'in açıklamalarının ardından ABD Hazine tahvil getirileri yükselirken, hisse senetleri de değer kaybetti. Piyasanın Aralık ayında faiz artırımına verdiği olasılık ise yüzde 60'ı aştı.

Aralık'ta faiz artırım beklentilerinin yükselmesi Fed yetkililerinin şikayetçi olduğu bir durumun, yani merkez bankasının faiz görünümü hakkındaki açıklamaları ile piyasanın merkez bankasının atacağı adımı fiyatlaması arasındaki farkın, sonunda ortadan kalktığını gösteriyor.
ABD'de ADP tarafından açıklanan verilere göre, özel sektör istihdamı Ekim ayında 182,000 ile 180,000 olan beklentilerin hafif üzerinde artış kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 11:30

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER