Dolar yeni haftaya nasıl başladı?

Dolar/TL Merkez Bankası'nın geçen haftaki faiz kararı ile birlikte gerilediği 7.7'nin altında dalgalı bir seyir izliyor.

Dolar yeni haftaya nasıl başladı?

Dolar/TL Merkez Bankası'nın geçen haftaki faiz kararı ile birlikte gerilediği 7.7'nin altında dalgalı bir seyir izliyor. Yeni ekonomi yönetiminin daha ortodoks politikalara dönüşünün ilk somut işareti ve yine yönetimin ilk sınavı olan Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı sonrası piyasalarda olası yeni adımlar izleniyor.

Yabancılar neredeyse sıfırladıkları Türkiye pozisyonlarını artırmaya devam ederken lokaller ise dolar/TL’de 8.5’ten 7.5’e doğru düşüşü döviz ve altın varlıklarını artırma yönünde kullanıyorlar.

TCMB verilerine göre hisse ve tahvil piyasasına 9-13 Kasım haftasında yabancı yatırımcılar yaklaşık 910 milyon dolar giriş yaptı. Bu giriş TCMB verilerine göre Ağustos 2017’den beri en büyük giriş oldu. Kümülatif verilere bakıldığında yılbaşından bugüne yaşanan yabancı çıkışı da 13.5 milyar dolar civarından 12.7 milyar dolara geriledi.

TCMB Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantıda politika faizini piyasa beklentilerine paralel 475 baz puan artışla %15’e yükseltirken, bundan sonra tüm fonlamanın politika faizinden yapılacağını da belirtti. TCMB attığı adımı dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, “net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma” olarak tanımladı.

Döviz piyasalarındaki işlemlerde;


- dolar en düşük 7.6149 lira ve en yüksek 7.6699 lirayı gördükten sonra, 7.66 – 7.67 lira aralığında,

- euro en düşük 9.0241 lira ve en yüksek 9.1069 lirayı gördükten sonra, 9.10 – 9.11 lira aralığında,

- sterlin en düşük 10.1361 lira ve en yüksek 10.2139 lirayı gördükten sonra 10.21 – 10.22 lira aralığında hareket ediyor.

PRATİKTE SINIRLI BİR ARTIRIM

Hali hazırda ortalama fonlama maliyetinin %14.96 olduğu göz önüne alındığında, politika faizinin %15’e yükseltilmesi pratikte sınırlı bir artırım anlamına geliyor. Ancak yine de yatırımcılar kararı, yeni ekonomi yönetiminin ilk önemli sınavı olarak görüyorlardı.

Lokal yatırımcılar ise yabancıların aksine TL’deki değer kazancını 9-13 Kasım haftasında döviz ve altın cinsi varlıklarını artırmak adına bir fırsat olarak değerlendirdi. Lokaller yabancı para mevduatlarını yaklaşık 1.6 milyar dolar artırarak 225.8 milyar dolarla yeni tarihi zirveye taşıdılar. Bu yıl yabancı para mevduat hacminde artış 32 milyar doları aştı.

Bankacılar lokallerin de döviz varlıklarında satış fırsatı görmesi halinde kurda önce 7.54 ardından 7.3 seviyelerinin izlenebileceği belirttiler.

Reuters’ta ekonomi yönetimindeki değişiklik sonrası yayımlanan bir analizde önümüzdeki günlerde “serbest piyasa ekonomisi temelini baz alacak yeni bir sistem dizaynı, regülasyonlar, normalleşmeye dair yeni adımlar, Hazine ve TCMB’nin senkronize bazı adımları” ön plana çıkabileceğine dikkat çekilmişti.

Ekonomistler swap sınırlamaları, aktif rasyosunun ve zorunlu karşılık nemalandırma şartlarının gevşetilmesi/kaldırılması gibi daha çok normalleşme adımlarının piyasayı şaşırtmayacağını belirtiyorlar. Öte yandan piyasalarda PPK ardından TCMB başkan yardımcıları, düzenleyici denetleyici kurumlarda olası yeni atamaları da izliyor.

 
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 09:59

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER