Ekmekte zam krizi: 'Fiyat artışları makul seviyelerde değerlendirilerek, güncellenecektir'

Un fiyatlarındaki artış ekmek üretiminde de sorunlara yol açtı. Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, İstanbul'da bazı fırınların ekmeği zamlı fiyattan satacaklarını açıkladı.

Ekmekte zam krizi: 'Fiyat artışları makul seviyelerde değerlendirilerek, güncellenecektir'

Türk Lirası'nın dolar kuru karşısındaki değer kaybının ardından un fiyatları da hızla yükseldi. Erzurum'da protesto amaçlı ekmek üretimi azaltıldı.

Yüksek maliyetler nedeniyle fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını ifade eden Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar 50 kilogramlık un çuvalının fiyatının son 2 haftada 200 TL'den 360 TL'ye çıktığını söyledi.

Fırınların un alamamaya başladığını ve böyle giderse ekmek üretiminin büyük riske gireceğini anlatan Kolivar, bugünden itibaren İstanbul'da bazı fırınların 3-4 TL aralığında ekmek satmaya başlayacaklarını belirtmişti.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ise “Ekmeğin 4-5 lira olacağı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. İstişarelerle çözümden yanayız. Bu konuda da kapımız herkese açık” ifadelerini kullandı.

Ekmeğin temel girdilerinde hissedilir bir yükselişin söz konusu olduğunu vurgulayan Balcı, “Un fiyatları, maya fiyatları, elektrik, doğal gaz ve suyun fiyatı her gün değişmektedir ancak bu demek değildir ki biz vatandaşlarımızı ekmeksiz bırakacağız. Tüketicimizin mağdur edilmemesi, esnafımızın daha da büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmaması için mutlaka ama mutlaka gereken yapılacaktır” dedi.

Ancak Balcı zam olabileceği sinyalini de verdi: "Fiyat artışları makul seviyelerde değerlendirilerek, güncellenecektir. Vatandaşımız asla ama asla tedirgin olmasın. Bu vesileyle, federasyonumuzun dışında yapılan açıklamalara da itibar edilmemesini rica ediyorum" dedi.

 
 
 
 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER