Ekonomistler yaşanabilecek kur artışına dikkat çekti

Oxford Economics tarafından yayınlanan rapor Amerika'da faiz artışında sıcak paranın Türkiye'yi terk edeceği söylendi. Ekonomistler yaşanabilecek kur artışına bir kez daha dikkat çekti.

Ekonomistler yaşanabilecek kur artışına dikkat çekti

Ekonomik tahmin ve analiz kuruluşu Oxford Economics, yayınlamış olduğu son raporda Amerika'da faizlerin yükselmesinden en büyük zararı görecek ülkelerin biri ise Türkiye.

Sözcü Gazetesi'nden Nurah Tarhan'ın haberine göre; Raporda, sıcak paranın ülkeyi terk etmesi Türkiye'de tahvil ve hisse senedi piyasalarında sorun yaratacağına dikkat çekti.

Ekonomist Dr. Murat Kubilay, küresel piyasalarda yaşanan şokun devam etmesi ve şiddetlenmesi durumunda Türkiye'de hem döviz hem de tahvil piyasalarında şiddetli sallantı olmasının olası olduğunu söyleyerek, “2013' yılına göre ekonominin çok daha zayıf olduğu göz önünde tutulursa, yurtdışındaki soğuk rüzgarların Türkiye'de kasırga etkisi yapabileceğini söylemek hiç de zor değil.”

Salgın sebebiyle 2020' yılında gerçekleştirilen parasal genişlemeye ek olarak mali paketlerin de küresel tahvil piyasalarına büyük yük oluşturduğuna dikkat çeken Ekonomist Dr. Murat Kubilay, “Bu doğrultuda enflasyon beklentisi ve tahvil arz fazlası sebebiyle küresel faizlerde yükseliş söz konusu.

Martta öncü şokunu yaşadığımız bu durum yılın ilerleyen aylarında daha derinleşebilir” uyarısında bulundu.

ELİMİZDE SİLAH YOK

Türkiye'nin vadesi 1 yıldan daha kısa 189 milyar dolarlık dış borcu ile küresel finansmana muhtaç halde olduğunu söyleyen Ekonomist Dr. Murat Kubilay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üstelik aylık 3 milyar dolar düzeyinde cari açık veriliyor. Dünya ekonomileri bu yıl tam normalleşmemesi ve turizmin eski haline geri dönememesi gibi sebeplerle bu açık azalarak da olsa devam etmiş olacak.

Merkez Bankası' faizleri daha artırması reel sektör üzerinde baskı yaratacağı ise aşikâr.

Bu doğrultuda Merkez Bankası' döviz ve altın swap'lar hariç net rezervleri eksi 44 milyar dolar olması, dış finansman kanalları tıkandığında Türkiye'nin piyasaları yatıştırabilecek bir silahının elinde olmadığını gösteriyor.”

Sermaye çıkışı kur artışına yol açabilir

Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cem Başlevent, rapordaki uyarıların ekonomi yönetimince ciddiye alınması gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye'den sermaye çıkışının kaçınılmaz olarak kur artışına yol açacağına dikkat çeken Başlevent, “Kamu borçlarının kısa vadeli olması da Türkiye'nin faiz artışlarından çok daha çabuk ve yoğun bir şekilde etkilenmesi anlamına geliyor. Bu yüzden borç çevirme riskinin nispeten yüksek olduğu ülkeler arasında Türkiye başta geliyor.”

Kaynak: Sözcü Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER