Emekli ikramiyesine zamma kapılar kapatıldı, AKP'liler telefon yağmuruna tutuldu: 'Zor durumda kaldık'

Emeklilerin bayram ikramiyesine yapılması beklenen zamma kapıları kapatan AKP, Maliye Bakanlığı'nın bütçe itirazına takılmış.

Emekli ikramiyesine zamma kapılar kapatıldı, AKP'liler telefon yağmuruna tutuldu: 'Zor durumda kaldık'

Maliye Bakanlığı'nın bütçe itirazı üzerine zamdan vazgeçilirken, asgari ücret, emekli maaşı ve ikramiyelerdeki artışın önümüzdeki yıl gündeme gelmesi bekleniyor.

Ramazan ve Kurban Bayramlarında emeklilere verilen 1.100 liralık ikramiyenin artırılmayacağının açıklaması sonrası AKP'de bu konu gündem oldu.

Hem teşkilatlardan hem de emekli cephesinden telefon yağmuruna tutulan AKP milletvekilleri “Zor durumda kaldık. Beklenti oluşmuştu. Herkes bayram öncesi Meclis’te bir düzenleme bekliyordu ama olmadı. Sahadaki çalışmalarımız sırasında bu konuda çok talepler vardı. Şimdi vatandaşa karşı biz de sıkıntıya düşeceğiz. Hiç değilse 100-150 lira bir artış yapılabilirdi” değerlendirmesini yaptı. AKP milletvekilleri vatandaştan gelen tepkileri parti yönetimine de aktardı.

Kulis: AKP'li vekiller hayıflanıyor, içlerinden biri 'Bakan zam yapmıyor, hesabı bana soruluyor' dediKulis: AKP'li vekiller hayıflanıyor, içlerinden biri 'Bakan zam yapmıyor, hesabı bana soruluyor' dedi

Artıştan vazgeçilmesinde Maliye Bakanlığı'nın maliyeti artıracağı ve bütçe dengelerini bozacağı gerekçesiyle yaptığı itirazın etkili olduğu belirtildi. Emeklilere verilen 1.100 liralık ikramiyenin iki bayram için maliyetinin 25 milyar lira olduğu, 100 liralık bir artışta bile maliyetin 3-3,5 milyar artacağı aktarıldı.

Kulislerde, hem asgari ücrette hem de emekli maaşı ve ikramiyelerindeki artışın rafa kalkmadığı, önümüzdeki yıl gündeme geleceği konuşuluyor.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER