Emekliler için kritik iki gün

Emekliler için kritik iki gün
6.5 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, Ocak’ta alamadıkları maaş zammını Şubat’ta alabilmek için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün torba yasayı onaylamasını bekliyor.

Zamlı maaşların ödenebilmesi için Gül’ün yasayı 16 Şubat’a kadar onaylaması ve yasanın da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi gerekiyor. Oysa İran’da bulunan Cumhurbaşkanı, 16 Şubat’ta Türkiye’ye dönecek.

Başbakan Erdoğan'ın Ekim ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri için açıkladığı "zam müjdesi" torba tasarı Meclis'ten geçmediği için Ocak ayında verilememişti. Bunun yerine emekliler, geçmiş 6 aylık enflasyon olan yüzde 2.7 oranında zam almışlardı.

ÇİFTÇİ EMEKLİSİNE 116 LİRA

Erdoğan, rakamsal olarak, en düşük emekli aylıklarına yıllık 80-91 lira arasında artış sağlanacağını belirtmişti. Böylece en düşük maaşı alan Bağ-kur tarım emeklilerinin ücreti 371 liradan Ocak ayında 434 liraya çıkacaktı. Ancak bu zam yetişmediği için, Bağ-Kur tarım emeklisi mevcut yasaya göre yüzde 2.7'lik enflasyon oranında sadece 10 lira zam aldı.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre; Şubat maaşını zamlı alması durumunda ise Ocak ayından kalan 53 lirası ve 63 liralık zamlı Şubat maaşıyla birlikte 116 liralık fark için çiftçi emeklisinin kulağı da Köşk’ten gelecek haberde.

İŞÇİ EMEKLİSİNE 107 LİRA FARK

En düşük 648 lira alan SSK işçi emeklisi ise yasa yetişmiş olsaydı Ocak maaşı 62 lira artarak 710 liraya çıkacaktı. Ancak yasa yetişmediği için yüzde 2.7'lik artışla yani 17 lira zamla yetindiler.

Şubat ayında ise hem 45 liralık Ocak farkını; hem de Şubat ayının 62 liralık farkını alacaklardı. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için torba yasanın 17 Şubat’a kadar Cumhurbaşkanı’nca onaylanıp, Resmi Gazete’de yayımlanması gerekecek.

MAAŞI 1500 LİRANIN ÜZERİNDEKİLER

Memur emeklileri ile işçi ve Bağ-Kur emekli maaşları arasındaki zam yöntemi büyük tepki yaratıyordu. Memur emeklileri de tıpkı memurlar gibi Ocak ve Temmuz aylarındaki zamlarını gelecek dönem enflasyon tahmini üzerinden alıyordu. Enflasyon zamdan yüksek çıkarsa da enflasyon farkı kadar ilave zam alıyorlardı.

Oysa işçi ve Bağ-Kur Emeklileri 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği, zamlarını geçmiş 6 aylık enflasyona göre alıyorlar. İşte 12 Eylül Anayasa Değişikliği ile memur emeklileri ile işçi ve Bağ-Kur emeklileri arasındaki uygulama da ortadan kalkıyor. Hükümet, uygulamanın yürürlüğe girmesi için gerekli olan yasal düzenlemeyi ise Torba Yasa Tasarısı'na ekledi. Böylece işçi ve Bağ-Kur emeklileri de bundan sonra zamlarını memur emeklileri gibi alacaklar.

Ancak uygulamanın ilk örneği maaşı 1500 liranın üzerindeki SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde uygulanacak. Onlar da tıpkı memur emeklileri gibi Ocak ve Temmuz'da yüzde 4 oranında zam alacaklar. Oysa onlar da yasa çıkmadığı için Şubat ayında yüzde 2.7 oranında zam almışlardı. Bu durumda yasa çıktığında yüzde 1.3’lük farklarıyla birlikte yeni maaşlarını alacaklar.

16 ŞUBAT’TA DÖNECEK

13 Şubat’ta İran’a giden Cumhurbaşkanı Gül, 16 Şubat’ta Türkiye’ye dönecek. 9 bölüm ve  234 maddeden oluşan bu yasayı Gül’ün incelemeden onaylayıp onaylamayacağı merak ediliyor.

YASA ÇIKMAZSA MART’A KALACAK

6.5 milyon emekliyi ilgilendiren bu yasa Cumhurbaşkanı tarafından iki gün içinde onaylanmaz ise emekliler zamlı maaş için Mart ayını bekleyecekler. Bu durumda Ocak ve Şubat farklarını Mart ayındaki zamlı maaşlarıyla birlikte alacaklar. Şubat ayında ise yine Ocak’ta olduğu gibi yüzde 2.7’lik zamlı maaşlarını alacaklar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.