Enflasyonda hızlı düşüş

Türkiye İstatistik Enstitüsü'nün verilerine göre tüketici fiyatları (TÜFE) Haziran'da yüzde 1.43 ile beklentilerin üstünde düşüş kaydetti. Üretici fiyatları (ÜFE) ise aynı dönemde yüzde 0.01'lik artış gösterdi.

Enflasyonda hızlı düşüş

Son verilerle Haziran ayı itibariyle TÜFE yıllık bazda yüzde 6.24, ÜFE ise yüzde 10.19 oldu.

TÜFE, piyasa beklentisi olan yüzde 0.77'e kıyasla daha sert düşüş kaydederken, ÜFE'de ise 0.35'lik düşüş beklentisinin aksine hafif artış görülmüş oldu.
Enflasyonun Haziran'da beklentinin üzerinde düşüş kaydetmesiyle, gösterge tahvilin bileşik faizi ikinci gününde de değer kaybetti ve 3 haftanın en düşük seviyesine yöneldi.

2 yıllık gösterge tahvili değer kaybederken, gösterge faiz 7 baz puan düşüşle yüzde 9.02'ye geriledi. Enflasyon rakamlarının ardından dolar/TL ise 1.61'in üstüne çıktı.

GIDA FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞÜN ETKİSİ BÜYÜK

ING Bank’ın gelişmekte olan ülkelerden sorumlu analistlerinden Simon Quijano-Evans, enflasyon verisinin ardından, “Rakamlar iyi görünüyor ancak aslında endişe verici. Gıda fiyatlarında yüzde 6.4’lük bir düşüş olmasaydı, yıllık bazda enflasyon rakamlarının yüzde 7’nin üzerine çıktığını görebilirdik” diye konuştu.

 Yaz aylarının gelmesiyle tarım fiyatlarında sert düşüş yaşanırken, diğer kalemlerdeki yükseliş devam ediyor. Uzmanlar bu durumu sınırlı bir iyimserlik olarak değerlendirirken, Merkez Bankası'nın politikalarında önemli bir değişikliğe gitmeyip faiz oranlarını değiştirme ihtimalinin az olduğu görüşünü savunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER