Genel Sağlık Sigortası Primleri 53 TL'ye İniyor

Hiçbir sigortası bulunmayan ve sağlık hizmeti alamayanların, 395 TL'ye kadar varan Genel Sağlık Sigortası primleri, 53 TL'ye indiriliyor. Eski prim borçları da silinecek.

Genel Sağlık Sigortası Primleri 53 TL'ye İniyor
Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı çeşitli ekonomik kanunlara ilişkin yasal düzenlemeler  Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın imzasıyla yasa teklifi olarak TBMM Başkanlığına sunuldu. Yasa teklifin göre, ailede kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların primlerini devlet karşılayacak.

PRİM 53 TL'DE EŞİTLENECEK

Teklifte yer alan düzenlemeler özetle şöyle: Herhangi bir işte çalışmayan, anne bana veya eşinden dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişilerden gelir seviyesine göre 65,88 lira ile 395.91 lira arasında alınmakta olan GSS pirimi herkes için 53 lirada eşitlenecek.  Bakanlar Kurulu bu tutarı 212 liraya kadar artırmaya yetkili olacak.

GECİKME ZAMLARI SİLİNECEK

Hane içinde kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlardan pirim alınmayacak. Eski GSS prim borçlarına ilişkin faizler ile gecikme zamları silinecek. Borcun tahakkuk ettiği tarihte 53 lirayı aşan aylık tutarlar 53 lira üzerinden; 53 liranın altındakiler ise o günkü tutar üzerinden ödenecek. (Haber Türk)
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 09:38

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER