Google ortağını seçti

Google ortağını seçti
484 milyar dolarlık hacme sahip teknoloji devi Google, bir süredir altyapısını oluşturduğu sürücüsüz (otonom) otomobil üretimi konusunda ilerleme kaydederek kendine bu işi seri üretime geçirecek deneyimli bir üretici ortak arıyordu.
Son iddialar bu birlikteliğin kısa bir süre önce Amerikan Chrysler’i bünyesine katan İtalyan Fiat ile olacağı yönünde. Aslına bakılırsa durum iddiadan biraz daha öteye geçmiş ve kısa zamanda açıklanacağı yönünde.
OTOMOTİV dünyasının en çok merak edilen gelişmesi kuşkusuz otonom yani sürücüsüz otomobiller. Bu konuda bir taraftan otomotiv devleri Ar-Geçalışmalarını hızlandırıp yeni teknolojiler üzerine çalışırken, diğer taraftan Google ve Apple gibi teknoloji devleri de otonom araçlar konusunda oldukça istekli.

Büyük sermayeye sahip bu şirketlerden Apple henüz çalışmalarına ilişkin somut birşey ortaya koymazken 484 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Google (ana şirketi Alphabet oldu) ise otonom konusundaki iddiasını geliştirdiği teknoloji ve modellerle gösteriyor. Bu noktada en çok merak edilen ise otomobil üreticisi olmayan Apple ve Google’nin geliştirdikleri araçları nasıl ve kimle üretecekleriydi.

Birçok otomotiv devinin ortaklık için sırada olduğu yazıldı, çizildi ama 2 gün önce öyle bir bilgi sızdırıldı ki tüm dünya basınında yer buldu. O da Google’ın otonom araç üretmek için Fiat Chrysler ile ortaklık yapacağı yönündeydi. Eğer bu işbirliği olursa otonom konusunda bugüne kadar atılmış en büyük adım olacak ve iki sektörün devlerini biraraya geticek. 

2 AYDIR GÖRÜŞÜYORLAR
Aslında geçtiğimiz ay Fiat Chrysler Automobil (FCA) CEO’su Sergio Marchionne, Apple ile otonom araç üretimi konusunda birlikte çalışmak istediklerini belirten bir açıklama yapmıştı. Ancak yeni haberler apayrı bir işbirliğinin perdesini araladı. 2014 yılında Amerikan Chrysler’in tamamını alarak bünyesine katan İtalyan Fiat’ın teknoloji devi Alphabet Google ile sürücüsüz (otonom) otomobil üretmek için ortaklığa çok yakın olduğu belirtiliyor. Önceki gün tüm dünya basını bu haberle çalkalandı. Financial Times’tan Wall Street Journal’a kadar bir çok büyük gazetede iki şirket arasında ocak ayından beri süren görüşmelerin olumlu sonuçlandığı ve kısa sürede bu ortaklığının açıklanacağını haberleri yer aldı.

Bu iddiaların kaynağı isi 2 aydır görüşmelerde yer alan etkili bir isim. Bu kişi ismini görüşmelerin çok özel olmasından dolayı gizli tutuyor. Auto Extremist‘te yayınlanan bir haberde de ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen CES fuarından hemen sonra başlayan görüşmelerin sonucunda, Google’ın otonom araç teknolojisini satmak için aradığı ‘ileri teknoloji ortaklığı’ konusunda uzlaşma sağlandığı belirtildi. Bilmeyenler için Google otonom araç teknolojisi üzerinde 7 yıldır çalışmalarını sürdürüyordu.

İLK ARAÇ MİNİVAN
Google’ın ocak ayından itibaren otonom araç departmanı CEO’su olan John Krafcik’in son üç haftadır pazarlıkları sonlandırmak için çalıştığı belirtiliyor. Eski Hyundai yöneticisi olan Krafcik, Google’dan önce  yakın zamana kadar otomobil satış sitesi Truecar‘ın da Başkanlığını yürütüyordu. Auto Extremist’e göre bu muhtemel ortaklık biraz kafa karıştırıcı bir gelişme, çünkü Fiat Chrysler Automobiles’in (FCA) diğer otomotiv devlerine göre teknolojiye en uzak markalardan biri. Ancak bu tam da John Krafcik’in istediği şey olduğu söyleniyor. 

Anlaşmanın kısa vadede FCA’in yeni Pacifica adlı minivan modelinin bir otonom versiyonunu üretmeyi içerdiğini ifade eden bazı internet siteleri, Krafcik’in uzun vadede getirileriyle daha çok ilgilendiğini savunuyor. Anlaşmayla birlikte Google gelecekte üreteceği otomobiller için hem üretim gücüne hem de halihazırda kullanılan bir satış ağına ulaşacak. Google’ın otonom araçlarını piyasaya sürmesi için bu iki özelliğe ihtiyacı vardı.

Google ile büyük avantaj sağlayacak
İTALYAN Fiat’ın Amerika macerası Google’den önce Chrysler ile başlamıştı. Fiat,  önce 2008’deki küresel krizde büyük darbe yiyen Chrysler’in yüzde 58.5’luk hissesini satın almıştı. Kalan yüzde 41.5’lik hissenin de 21 Ocak 2014’te alınmasının ardından hisselerin tamamı Fiat’a geçmiş ve birliktelik Fiat Chrysler markasının doğuşuna vesile olmuştu.

Bugün Fiat Chrysler Automobiles (FCA) markası dünyanın 7’nci en büyük otomobil üreticisi olarak dikkat çekiyor. Bunu dikkate alan Google bir süredir seri üretim aşamasına geçmek için kendine deneyimli bir otak arıyordu. Yakın zamanda Ford ile birlikte Google’ın Otonom araçların üretimi için ortak bir şirket kuracağı da gündeme gelmişti. Google’ın bu arayışlarını duyan Fiat Chrysler yetkilileri de markanın üretim bandını genişletmek adına Google ile yapılacak bir ortaklığın ne derece faydalı olacağını düşünürek bunun kaçırılmaması gerek bir fırsat olduğunu düşünmeye başladı. Otomobil endüstrisinde sözü geçen bir analiz şirketinin; “Neredeyse bütün otomobil üreticileri kendi bünyelerindeki fabrikalarda bu tarz otonom sistemler için Ar-Ge bölümlerine yer açmaya başladı, onlar da biliyor ki gelecek burada” açıklaması ile birlikte Google gibi bir teknoloji devini kendi safına çekebilen markanın bu üretim yarışında bir adım öne çıkacağı görüşünde.

İlk araç 2020’de piyasaya çıkar mı?
FIAT-Chrysler Grubu (FCA), Volkswagen, Toyota ve General Motors’a (GM) göre teknoloji konusunda daha geri durumda. Bu yüzden FCA CEO’su Sergio Marchionne, uzun süredir yeni ortaklıklar konusunda açıklamalar yapıyor, ancak sonuç alamıyordu. Teknoloji konusunda araştırma geliştirme maliyetlerini düşürmek için önce GM’e teklifte bulunan ama reddedilen Marchioenne, mart ayında Cenevre fuarında ise Apple’ın sürücüsüz otomobilini üretebileceğini açıklamış, bu konuda ortaklık sinyali vermişti. Bu gelişmeler ışığında Google ile de görüşmeler yapan Marchionne’nin amacına ulaştığı belirtiliyor. 2018 yılı sonunda görevini bırakacağını açıklayan Marchionne geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Görevim bitmeden bir ortaklık yapmak istiyorum” demişti. Google tarafından yapılan açıklamalarda ilk sürücüsüz otomobilin 2020 yılında piyasaya sunalacağı belirtilmişti. Şimdi Fiat ile ortaklık sonrası bu aracın Pacifica olacağı iddia ediliyor.

Tofaş için de büyük avantaj
FIAT’ın Google ile yapacağı işbirliği İtalyan markanın Türkiye’de Koç Holding ile ortak olduğu Tofaş için de büyük avantaj sağlayabilir. 1 milyar dolarlık yatırımla son dönemde Fiat Egea Ailesi üretimi ile dikkat çeken Tofaş, halihazırda sürücüsüz otomobil geliştirme konusunda da çalışmalara başlamıştı. Doblo platformu üzerinde geliştirmeler yapan Tofaş’a, Fiat’ın Google ile ortaklığı know how konusunda önemli destekler sağlayabilir.

Fiat Chrysler’in Google ile ortaklığı sonrasında ilk üretilecek sürücüsüz otomobilin Chrysler Pacifica olacağı iddia ediliyor. Voyager’in yerini alan Pacifica ocak ayında Detroit fuarında tanıtılmıştı.resimaltı: Google, bilgisayar kontrollü, kendi kendine gidebilen otonom aracının ilk prototipini 2014 yılı sonunda tanıttı.
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.