Hükümetten kıdem tazminatı açıklaması

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kıdem tazminatı fonu ile ilgili, “Çalışanlarımız rahat olsunlar biz onların kazanılmış haklarına ya da mevcut haklarına zarar getirecek bir çalışma yapmayız” dedi.

Hükümetten kıdem tazminatı açıklaması

20 YILLIK KIDEME 6 AYLIK TAZMİNAT

Babacan, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki heyeti kabulünde gazetecilerin kıdem tazminatı fonuyla ilgili sorularını yanıtladı.

İşgücü piyasasıyla ilgili, çalışma hayatıyla ilgili bir dizi reformun gündemlerinde olduğunu hatırlatan Babacan, bunların hükümet programında yer aldığını söyledi.
Hükümet programındaki ifadeye atıfta bulunan Babacan, programda kıdem tazminatı fonunun sosyal taraflarla istişare edilerek uygulanmaya başlanacağı ifadesinin yer aldığını kaydetti.  

Babacan, henüz istişarelerin yapılmadığını belirterek, hem iş dünyasıyla hem işveren temsilcileriyle hem de çalışan temsilcileriyle istişarelerin yapılacağını ve bunun ardından parametrelerin belirleneceğini, daha sonra da nihai kararın oluşturulmasının ardından uygulamaya başlanacağını söyledi. Babacan, şöyle devam etti:

“Ben de bugünkü basından açıkçası hayretle okudum. Parametreler belirlenmiş, oranlar tespit edilmiş. Bu çalışmaları kim nasıl ortaya koyuyor anlamıyorum doğrusu. Teknik seviyede yapılmış çalışmalar olabilir, teknisyenlerin bazı çalışmaları da olabilir. Bunların hiçbirisi siyasi karar oluşmadan geçerli değildir. Bizim kıdem tazminatı fonuyla ilgili çalışmamız mutlaka çalışanların haklarını koruyacak bir bazda oluşacaktır. Çalışanların haklarını korurken işveren üzerindeki yükleri de daha makul daha sürdürülebilir daha öngörülebilir bir çerçeveye oturtmaktır, çalışmanın amacı budur. Dolayısıyla bunu bazıları kasıtlı mı yapıyor ya da arka odalardaki, kutuların dibindeki çalışmaları sizlere mi ulaştırıyor?”.

Babacan, bugün gazetelere yansıyan parametrelerin hiçbir geçerliliğinin olmadığını yinelerken, dün EKK'da bu konuyu değerlendirdiklerini, ama EKK'da tekrar gündeme geleceğini, çalışmaların tamamlanmasının ardından gereken açıklamaların yapılacağını bildirdi.

Babacan, “Bizden duymadıkça, hükümet kararı haline gelmedikçe hiçbir duyuma inanmayın. Çalışanlarımız rahat olsunlar biz onların kazanılmış haklarına ya da mevcut haklarına zarar getirecek bir çalışma yapmayız” dedi.

CARİ AÇIKLA İLGİLİ MUHALEFETİ DİNLEDİK

IMF'DEN KORKUTAN CARİ AÇIK TAHMİNİ   

Cari açığa ilişkin bir soru üzerine de Babacan, ana muhalefet partisini dinlediklerini ifade ederek, “Dikkate alırız, almayız ayrı. Biz yapacaklarımızı  kendi takvimimiz içinde yaparız” diye konuştu.

Babacan, ABD'de çok ciddi bir siyasi krizin yaşandığını, Avrupa'da da pek  çok ülkede azınlık ile koalisyon hükümetlerinin iş başında bulunduğunu ve göz  göre göre ciddi yanlışlıklar yaptıklarını, hatalı politikaları devam  ettirdiklerini söyledi.

Ekonomik sorunların çözümünün çok zor olmadığını ifade eden Babacan,  “Türkiye'deki kadar güçlü, ne yapacağını bilen bir hükümet olsa ABD'de ve  Avrupa'da çözülmeyen sorun kalmaz. Fakat siyasi karar verme mekanizmasının  zayıflığı ve siyasi liderlerin kendi şahsi beka korkuları, doğruları  yapmamalarına sebep oluyor” dedi.

Doğru kararlar alınmazsa, doğru adımlar atılmazsa ABD'de de Avrupa'da da  büyük riskler bulunduğunu, meydana gelebilecek ciddi bir sarsıntıdan da  Türkiye'nin belli ölçülerde etkilenebileceğini, ama önemli olanın en az hasarla,  sıkıntıyı, riskli tabloyu atlatabilmek olduğunu söyledi.

Babacan, kurumlara aylar öncesinden, “Herkes her türlü senaryoya karşı  hazır olsun” şeklinde talimat verdiklerini kaydederek, “Ama bu demek değildir  ki illa zor, sıkıntılı bir tablo ortaya çıkacak. Belki de oturacaklar,  anlaşacaklar, ciddi kararlar alacaklar ve bu riskler ortadan kalkacak. Böyle  düşünmek lazım. Dışarıda bir problem ortaya çıkarsa, böyle bir senaryo ile  karşılaşırsak sürpriz olmamalı. Herkes buna hazırlıklı olmalı” şeklinde  konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER