İlaçta 1 Nisan şakası

İlaçta 1 Nisan şakası
Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile SGK arasındaki ilaç protokolü krizi aşılamadı. TEB, 1 Nisan’da noter kanalıyla sözleşmeyi feshedeceklerini açıkladı. Bakanlık ‘sözleşmeyi uzatma hakkımız var’ diyor.
Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile SGK arasındaki ilaç protokolü krizi aşılamadı. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun “az cirolu eczanelere yüksek katkı, yüksek cirolu eczanelere düşük katkı” açıklamasının eczacıların içinde bulunduğu durumdan kurtarmakta yetersiz kaldığını belirten TEB “Sözleşmeyi feshedeceğimizi 1 Nisan itibarıyla noter kanalıyla Kurum’a bildireceğimizi üzülerek ilan ediyoruz” açıklamasını yaptı.

SGK ile TEB arasında yapılan ilaç alım protokolünün yenilenmesi için belirlenen süre bugün sona eriyor. Eczanelerinin kapanma noktasına geldiğinden şikâyet eden eczacılar, yenilecek protokolde taleplerinin karşılanmasını istemiş, Bakan Soylu ise eczacılara şu yanıtı vermişti:

“Daha az cirolu eczanelere daha yüksek katkı, yüksek cirolu eczanelere daha düşük katkıyla bir denge kurmaya çalıştık. TEB bunu kendi içinde değerlendirecek, yarın yine bir araya geleceğiz. İmza atılacağını ümit ediyoruz. Protokolü tekrar uzatma hakkımız var. Makul bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz.”

Kaos istemiyoruz

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, düzenlediği basın toplantısında; seçimler, yeni hükümetin kurulma süreci, bütçe görüşmeleri gibi nedenlerle protokol süresinin 3 kez uzatıldığını, buna karşın taraflar arasında bir uzlaşmanın bugüne kadar sağlanamadığını bildirdi.

Amaçlarının asla bir kaos yaratmak olmadığının altını çizen Çolak, ayakta kalmak, yaşamak ve yaşatmak istendiklerini belirterek, “Taleplerimizi yeniden değerlendirilmesini umuyoruz” dedi.


Ancak sözleşme uzamasa bile, yurttaşın bir ay boyunca eczanelerden ilaç alma hakkı bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.