İş yok, dükkanlar kapalı, esnaf borçlu: İcra memuru kapıda

Salgın nedeniyle gelirsiz kalan ve iktidardan destek bekleyen binlerce esnaf ödeyemediği vergi ve krediler nedeniyle icra memuru ile karşı karşıya kaldı. Duruma tepki gösteren CHP’li Ağbaba, “Tüm esnafı batırın da kurtulun” dedi.

İş yok, dükkanlar kapalı, esnaf borçlu: İcra memuru kapıda

Salgın nedeniyle gelirsiz kalan ve iktidardan destek bekleyen binlerce esnaf ödeyemediği vergi ve krediler nedeniyle icra memuru ile karşı karşıya kaldı. Duruma tepki gösteren CHP’li Ağbaba, “Tüm esnafı batırın da kurtulun” dedi.

Pandemi döneminde milyonlarca emekçi ve esnaf evine ekmek götüremeyecek konuma geldi. Borçlarını ödemeyen esnaf ise bir bir kepenk kapatmaya başladı. Öte yandan zor durumdaki binlerce küçük işletmeci icra ile karşı karşıya.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’de görüşülmeye başlanan bütçenin, milyonlarca emekçinin, işsizin, emeklinin, esnafın değil, iktidarın ve sarayın bütçesi olduğunu belirtti. Ağbaba, asgari ücret belirleme süreci, esnafların içinde bulunduğu durum ve Ekonomik-Sosyal Konsey ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, açlık ve yoksulluk sınırının asgari ücretin altına olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Yapılan araştırmalara göre 2020 Kasım ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.516 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.197 TL olduğu ülkemizde, milyonlarca emekçi 2 bin 324 lira maaşla geçinmeye çalışıyor. Açlık sınırının bile altında bir ücretle insanları köle düzeninde çalışmaya zorlamak dünya lideri! Ülkeye yakışmıyor.”

TÜM ESNAFI BATIRIN DA KURTULUN

“Sadece emek dünyası zorda değil, pandemi ile birlikte onların yanına büyük bir kitle daha eklendi: Esnaflarımız” diyen CHP’li Ağbaba, binlerce küçük esnafın sıkıntısını dile getirdi:

“16 Mart 2020 tarihinde faaliyetleri durdurulan ve halen açılmasına izin verilmeyen en az 14 bin 224 işyerine, 17 Kasım 2020 tarihli kararlar ile en az 369 bin 804 işyeri eklendi. Bu kararlarla en az 90 bin 684 işyerinin faaliyetleri durduruldu. Türkiye’nin dört bir yanından esnafların feryatları yankılanıyor. Cumhurbaşkanı ‘Abartılı’ bulsa da kiralarını ödeyemeyen, vergisini yatıramayan, çektikleri kredilerin taksitlerine para bulamayan, evinin ihtiyaçlarını karşılamak için enstrümanlarını satan ve nihayetinde evine ekmek götüremeyen esnaflar çok zor günler geçiriyor. Esnaf batmakla kalmadı. Bugün kapıya dayanan icra memurlarına ödeyemediği vergi ve krediler yüzündenevinin eşyasını kaptırmamaya uğraşıyor. On binlerce esnaf destek isterken, kapılarına icra memurları gönderiliyor. Tüm esnafları batırın da kurtulun.”

KONSEY 11 YILDIR TOPLANMIYOR

Ağbaba açıklamasının devamında Ekonomik Sosyal Konsey’in 11 yıldır toplanmadığına değindi. “19 yıl önce kurulan, AKP’nin, 2010’daki anayasa referandumunda oy istemek için paketin içine alıp, anayasal nitelik kazanan Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) 11 yıldır toplanmadı” diyen Ağbaba, “Ekonomik ve Sosyal Konsey’in toplanmaması AKP’nin yönetim anlayışını ortaya koyan önemli bir göstergedir” ifadelerini kullandı. Ağbaba, “Ekonomik Sosyal Konsey, koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik ve sosyal bunalımları önlemek için toplanmayacak da ne zaman toplanacak?” dedi.

 
 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 10:27

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER