İşçi hakkını arıyor

İşçi hakkını arıyor
İki ay boyunca ödenmeyen ücretlerini direnişle kazanan Mega Polietilen işçileri şimdi de işten atılan işçilerin işe iade edilmesi ve elden verilen ücretlerin hesaba yatırlması için eylem yaptı

Adıyaman Besni’de iki aydır maaşlarını alamadıkları için direnişe geçen Mega Polietilen işçileri kazanım elde etmiş, iki aylık ücretleri yatırılmıştı. Birleşik Tekstil ve Dokuma ve Deri İşçileri Sendikasının (BİRTEK-SEN) çağrısıyla bugün İŞKUR önünde açıklama yapan işçiler elden verilen ücretlerin hesaplara yatırılması için İŞKUR’a ve Çalışma Bakanlığına dilekçe verdi. İşçiler adına konuşan Halil İbrahim Kurt, 13 gündür gasp edilen haklarımız için direniyoruz, hâlâ da haklarımız gasp ediliyor. Biz bunlara dur demek için direnişe devam ediyoruz ve kazanacağız” dedi. Kurt’tan sonra işçilerin açıklamasını okuyan Yunus Kabilay ise çocukları için iyi bir gelecek istediklerini ifade etti. Patronların kârına kâr katarken işçilerin ücretlerinin büyümediğini dile getiren Kurt, talepler kabul edilene kadar direnişi sürdüreceklerini ifade etti.

İşçilerin talepleri şöyle;


İçerideki diğer aylık ücretler de hesaplara yatacak.
Asgari ücretin üstünde elden verilen ücretler de hesaplara yatacak.
Direniş başladıktan sonra işten atılan bütün işçiler işe geri alınacak.
Haklı sebeplerle tek taraflı iş akdini fes etmek isteyen işçilerin tazminatları ödenecek.
Sigortasız, kayıt dışı çalışma son bulacak! Daha önce sigortasız çalışmış işçilerin geriye dönün sigorta primleri ödenecek.

Mücadeleden vazgeçmeyiz

İŞKUR önünde yapılan açıklamada konuşan BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, direniş sürecinde 100 işçinin işten atıldığını hatırlattı. İçeride hâlâ kaçak, sigortasız işçi çalıştırıldığını ve ücretlerin elden verildiğini söyleyen Türkmen, “Buradaki baş döndüren büyümeden, zenginleşmeden Besni’deki işçilerin payına düşen daha fazla kölelik, daha fazla sefalet, hak istediğinde de kapı önüne konmak oluyor” dedi. Türkmen patronun işçileri arayarak direnişi sonlandırması ve işçilerin çalışmaya başlamasını istediğine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir işçi arkadaşımızı dışarıda bırakmadan, tüm taleplerimiz kabul edilmeden asla bu direnişimizden ve mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.