İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı? Ne zaman bitecek?

Pandemi sürecinin ekonomik etkilerini azaltmak için devreye alınan işten çıkarma yasağı ile ilgili son tarih merak konusu oldu. Peki işten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor, karar alınmaması durumunda iş sözleşmesi fesih yasağı hangi tarihte sona erecek?

İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı? Ne zaman bitecek?

İşten çıkarma yasağı ile ilgili son uzatma kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Belirtilen tarihe günler kala yasağın ne zaman sona ereceği araştırılmaya başlandı.

30 HAZİRAN’DA SONA ERECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan fesih yasağına ilişkin son açıklamasında “İş sözleşmesinin fesih yasağı 30 Haziran’a kadar uzatılmıştır” ifadelerini kullanmıştı. Buna göre yeni bir karar alınmaması halinde işten çıkarma yasağı 30 Haziran’da sona erecek.

HANGİ DURUMLARDA GEÇERSİZ?

Çalışanının işten ayrılışını, SGK’ya bildiren işyerleri fesih türüne göre kod seçmek zorunda. İstifa için ‘03’, işçinin haklı nedenle feshi için ’25’, işverenin haklı nedenle feshi için ‘29’ ve işyeri kapanması için ‘17’ no.lu kodlar seçiliyor. Ve bu kodlar fesih yasağı kapsamına girmeyen durumları da ifade ediyor.

Fesih kapsamına girmeyen durumlar:

İş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi,
Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller,
İşverenin faaliyetinin sona ermesi,
İşin sona ermesi halleri dışında.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER