Kara Kış Pazara Yansıdı, Fiyatlar Yüzde 20 Arttı

Kara Kış Pazara Yansıdı, Fiyatlar Yüzde 20 Arttı
Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları pazara da yansıdı. Fiyatlarda önemli ölçüde artış var.
Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları pazara da yansıdı. Fiyatlarda yüzde 20'lere varan artışlara neden olan yağışlar, sivri biber, domates, marol ve ıspanak gibi sebzeleri pahalandırdı.

Ürünün donması ve toplanmasında yaşanan aksaklıklardan dolayı fiyatlara yansıyan artışlar pazarcı esnafı yanı sıra vatandaşları da olumsuz etkiledi. Pazarcı esnafı ürünün yeterli gelmemesi ve donmasından yakınırken, vatandaşlar ise fiyatların uçtuğundan şikayetçi.

"FİYATLAR YÜZDE 20 CİVARINDA ARTTI "

 Bursa kapalı çarşı Pazar esnafından Bahri Eraslan, pazarda işlerin normalin altında olduğunu belirterek, "Kardan dolayı, vatandaşların geçim şartlarından dolayı hayat pahalılığından dolayı vatandaş alışverişe gelemiyor. Karda olumsuz etkiliyor. Vatandaş dışarı çıkamıyor. Ayrıca yeşillik olduğu için bahçelerden hava muhalefeti dolayısıyla donuyor, toplanamıyor." dedi. Kar yağışının fiyatlara yüzde 20 civarında yansıdığını anlatan Eraslan, "En fazla marola yansıdı, ıspanak, pırasa gibi yeşilliklere yansıdı. Mesela marol 1,5'tu 2,5 oldu. Yeşilliklere haliyle yansıdı kar ve hava şartları." açıklamalarında bulundu.

"DON OLUNCA TEZGAH AÇAMIYORUZ"

Pazarcı esnafından Gürkan Aydemir'de don olduğu zaman tezgah açamadıklarından yakınırken, "İşler ağır, soğuk, insanlar dışarı çıkmıyor. Bizde olsak dışarı çıkmayız, acil ihtiyaçlar dışında. Özellikle sabahları don olduğu zaman Pazar etkileniyor, çünkü donuyor ve tezgah açamıyoruz." şeklinde konuştu.Kapalı çarşı esnafından Nedim Sarıkanat ise işlerin ağır olduğunu vurgularken, " Kar yağdı mal az, fiyatlar arttı. Onun için üründe çıkmaması, çıkan üründe ihracat oldu. Şimdide karın yağması, soğuk olması ürünü çıkmasını geciktiriyor. Onun için fiyatlar yüksek. Şu anda malına göre 1 lira ile 2 lira arasında artış oldu. Yani yüzde 20 civarında artış var.En çok sivri biber, domates ve salata, karlıbahar ve ıspanak gibi ürünlerde artış oldu. Şimdiye kadar biberin kilosu 7-8 liradan 10 liraya çıktı. Domateste yükseldi, domates 4 liradan 6 liraya çıktı." diye konuştu.

KAR FİYATLARI UÇURDU

Vatandaşlardan pazara çıkan Kadir Ertem de kış şartlarının pazara yansıdığını anlattı ve "Ancak yapacak bir şey yok, mecburen almak zorundayız, çünkü almazsak çocuklar evde aç kalacak. Fiyatlar gayet pahalı. Kar etkili oldu, fiyatlarda yüzde 90 artış var.Domates aldım kilosu 2 liraydı, şuan kilosu 5 lira. Bursa'nın yerli kestanesi artmış, 8 liradan 12 liraya çıktı. 4 TL'lik bir artış var. Kar bayağı etkili oldu ve satışlarda patlama oldu." diye dert yandı. Bazı vatandaşlar da fiyatların uçtuğunu söylemekle yetindi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.