New Yorklular Karsan'ı seçti

New Yorklular Karsan'ı seçti
New York taksi ihalesinde komisyonun vereceği karar öncesi, New York Taksi ve Limuzinciler Odasınca yapılan ankete katılan kent sakinleri, Türk firması Karsan'ın modelinin “kent için en uygunu” olduğuna karar verdi.

“Geleceğin Taksisi” anketine katılan 22 bin 600 New Yorklu, üç finalist  Karsan, Nissan ve Ford için ayrı ayrı değerlendirme yaparken, Karsan'ı  beğenenlerin oranı yüzde 66 oldu. Bu oran, Nissan için yüzde 43'te, Ford için de  yüzde 38'de kaldı.

New York Taksi ve Limuzinciler Odası Başkanı David Yassky, oy  kullananların Karsan'ı seçmesinde tamamen camdan oluşan geniş görme açısına sahip  tavanı ve özgün dizaynının etkili olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Yassky, taksi ihalesiyle ilgili kararın açıklanacağı net bir tarih  olmadığını ifade ederek, “Anket sonuçları değerlendirmede önemli rol oynayacak.  Ancak, karar için dayanıklılık, düşük onarım ve yedek parça maliyeti, çevresel  etkiler gibi konular da çok önemli” dedi.

Ankete katılan 22 bin 600 kişiden 14 bin 789'u Karsan için “beğendim”  ve “çok beğendim” seçeneklerini işaretlerken, 3471 kişi “olabilir”, 4 bin 318  kişi de “bana göre değil” seçeneğini işaretledi.

“Geleceğin taksisi” ihalesinde finale kalan üç firmadan biri olan  Karsan, eğer ihaleyi kazanırsa, 2013'ten itibaren 10 yıl boyunca 2 bin 650 adet  taksi satacak.

İhale sonuçlarının 2 ay içinde açıklanması, sözleşmenin de 2011 sonuna  kadar imzalanması bekleniyor.
        
NEW YORKLULAR TAKSİYİ “GEÇ KALDIKLARI İÇİN” TERCİH EDİYOR

Öte yandan; Odanın anketinden çıkan bir başka sonuca göre New Yorklular,  taksiyi daha çok “geç kaldıkları için” tercih ediyorlar.

Ankete katılanların yüzde 61'i taksi kullanmasının nedenini “geç  kalmak/yorgun olmak” olarak açıklarken, “bagajım olduğu için”, “hava  koşulları nedeniyle”, “kalabalık seyahat ediyoruz, böylesi daha ekonomik”,  “yürümekten daha kolay” şıkları katılımcıların taksi tercihlerindeki diğer  nedenleri arasında yer aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.