Şimşek: 2016'da yeni vergi artışı öngörmüyoruz

Şimşek: 2016'da yeni vergi artışı öngörmüyoruz
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''2016'da yeni vergi ya da ilave bir vergi artışı öngörümüz yok" dedi. Şimşek, 2016'da kamuya 74 bin personelin alınacağını söyledi.


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ocak-Eylül 2015 dönemi merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.
Küresel ekonomideki gelişmelere değinen Şimşek, “Ekonomideki kaygıların temelinde Çin var. Fed’in faiz artırması muhtemelen gecikecek. ABD’de gidişat iyi gidiyor ama Çin ile ilgili kaygılar var. Gelişmekte olan ülkelerin de derdi, Fed faiz artıracak mı, Çin ile ilgili kaygılar, emtia fiyatları...” dedi.

“Türkiye muhtemelen bu sene yüzde 3 büyüyecek, bu kötü bir büyüme değil” diyen Maliye Bakanı, iki seçimin yapıldığı böyle bir siyasi ortamda yüzde 3 büyümenin iyi bir rakam olduğunu söyledi.
Şimşek, "Orta uzun vadede devam eden reformlar ve güçlü mali duruşla Türkiye'nin daha hızlı büyüme patikasına gireceğine inanıyorum" dedi. Şimşek, sene sonu için öngördükleri enflasyon oranının yüzde 7,6 olduğunu belirtti. Şimşek, cari açığın daha çok düşmesini parite etkisinin önlediğini belirtti.

EYLÜLDE 14,1 MİLYAR LİRA AÇIK

Maliye Bakanı Şimşek, Eylül ayında bütçenin 14.1 milyar lira açık verdiğini, 6 milyar TL'sinin ise dönemsellik arz ettiğini açıkladı. Şimşek şöyle devam etti: "Eylül ayında 7.7 milyar lira faiz dışı açık meydana geldi. Ocak-Eylülde bütçe açığı 13.5 milyar lira oldu. Ocak-Eylülde bütçede FDF 31.3 milyar lira oldu. Bütçede 9 aylık gerçekleşmeler bütçe hedefleriyle uyumlu, kaygılanmaya gerek yok. Bu yılki bütçede revize hedeflere ve diğer hedeflere rahatlıkla ulaşabileceğiz. 2015 sonu bütçe geliri 503 milyar TL, gider 478,5 milyar TL bekleniyor."

Şimşek, yatırımlara, eğitime ve sağlığa bu yıl daha fazla kaynak aktardıklarını belirterek buna rağmen hedefleri tutturduklarını ve kamunun tamamında bütçenin dengede olduğunu açıkladı. Maliye Bakanı "Gerçekleşmeler gösteriyor ki, mali disiplin en güçlü şekilde devam ettirildi" dedi.

Bakan Şimşek, "Büyüme 2016 için yüzde 4 öngörülüyor ama Türkiye'nin siyasi belirsizliği azalırsa rahat bir şekilde fazladan 1 puan daha büyür, biz iktidarda olursak mali disiplini güçlü şekilde devam ettireceğiz" diye konuştu.

YENİ VERGİ YOK

Şimşek, "Şu anda yeni vergi ya da ilave bir vergi artışı öngörümüz yok" dedi. Maliye Bakanı Şimşek'in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

''Bu yılki bütçede revize hedelere ve diğer hedeflere rahatlıkla ulaşabileceğiz. Bu yılki gerçekleşmelere bağlı olarak 2016 yılı bazımızda iyileşme var vaatlerimize rağmen 2016 bütçesinde sapma yok. Gerçekleşmeler gösteriyor ki, mali disiplin en güçlü şekilde devam ettirildi. Seçimin ardından yeniden iktidara gelirsek 2016 bütçesini bu şekilde hayata geçirmek istiyoruz. Büyüme 2016 için yüzde 4 öngörülüyor ama Türkiye'nin siyasi belirsizliği azalırsa rahat bir şekilde fazladan 1 puan daha büyür. Biz iktidarla olursak mali disiplini güçlü şekilde devam ettireceğiz. Bütçe gelirlerinin gelecek yıl yüzde 9.8 artmasını öngörüyoruz ve bu hedef gerçekçi. Seçim için beyannamede verdiğimiz taahhütleri bu bütçeye koyduk. Gelecek yıl 91.5 milyar TL sosyal güvenliğe aktaracağız. Gelecek yıl yatırımlara 52.1 milyar lira harcayacağız. Tarıma gelecek yıl 16.9 milyar liralık kaynak aktaracağız. Gelecek yıl yatırım ve personel dışındaki yatırımları sadece deflatör kadar artırıyoruz. İmkanlar olursa yatırımları öngörümüzden biraz daha fazla artıracağız. Seçim taahhütlerimiz bütçe öngörülerimizde herhangi bir bozulmaya yol açmayacak. Türkiye mali disiplinle 2016'ya girecek ve reformlar için gerekli kaynak var. Türkiye 25 yapısal reform uygulamasını hayata geçirecek. Reformlar için gerekli kaynak var.''

Maliye Bakanı Şimşek, toplantı sonrası soruları da yanıtladı.

''YABANCIYA KONUT SATIŞININ İHRACAT SAYILMASI İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YOK''

Şimşek, yabancılara konut satışının ihracat sayılması konusundaki tartışmalara şöyle yanıt verdi: "Bizim hükümetimiz döneminde önemli düzenlemeler yaptık. Biz, Türkiye'ye ne kadar çok kişi gelir para harcarsa olumlu diye düşünüyoruz. Türkiye kazanacak, bunu teşvik ediyoruz. Ama bunu ihracat kalemine sokmak gündemimize gelmedi, çalışılmadı. Bu aşamada yeni bir çalışma yok, herhangi bir husus gündemde değil."
2016'DA KAMUYA 74 BİN PERSONEL ALINACAK

Şimşek, kamuya 2016 yılında 74 bin personel alımının planlandığını açıkladı.
Savunma harcamaları konusunda ise Şimşek, savunma güvenlik harcamalarının 2015'te 47,4 milyar lira olmasını; 2016 yılında ise harcamayı 55 milyar lira olarak öngördüklerini söyledi. Suriyeli sığınmacılara ayrılan kaynak ile ilgili soruya Şimşek, "Türkiye 2,5 milyon mülteciyi ağırlıyor, yaptığımız harcama şu ana kadar 8 milyar dolar" şeklinde yanıt verdi.

Maliye Bakanı Şimşek gelecek yıl özelleştirmeden 10,8 milyar TL gelir öngördüklerini belirterek "Bu gerçekçi bir tahmin, 2015'te 6,1 milyar TL" dedi.
ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI
Şimşek, 1000 TL olan asgari ücretin 2016 yılında 1300 TL olacağını söyledi.
Bakan Şimşek "Mülteciler için AB'den 3 milyar euroluk destek olursa karşı karşıya olduğumuz yük açısından makul, bu olursa memnun oluruz" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.