Türkiye'ye petrol akışı durduruldu

Türkiye'ye petrol akışı durduruldu
PKK, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasındaki doğalgaz planına izin vermeyeceklerini söyledi.
 PKK, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasındaki doğalgaz planına izin vermeyeceklerini söyledi. Bu arada Barzani yönetimine yakın Rudaw, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye petrol akışının 2 gündür durdurulduğunu açıkladı.

Barzani yönetimine yakın Rudaw'ın haberine göre KCK Dışilişkiler Komitesi Sözcüsü Demhat Agit, Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) eleştirilerde bulundu. Örgüt, son dönemde çokça konuşulan Türkiye ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki petrol ve doğalgaz anlaşmalarına ilişkin olarak, “Kürt yeraltı kaynaklarının Türkiye hükümetine ya da AKP yönetimine bir can damarı olarak kullandırılmak istendiği” iddiasında bulundu.

Agit, şunları ekledi:

“Hergün ölüm haberleri, katliam haberleri geliyor. Buna rağmen Türkiye’yi tekrardan güçlendirecek ve ayağa kaldıracak bir anlaşmayı biz kabul edemeyiz. Özellikle bu doğalgaz anlaşmasıyla beraber, eğer böyle bir plan varsa, biz bu şekilde Kuzey Kürdistan halkının çıkarlarını, hayatını tehlikeye sokacak bir anlaşmayı kabul edemeyiz, bunun karşısında dururuz.

Çünkü bu konuda bize hiçbir bilgi verilmeden, hiç haber verilmeden, yok sayılarak, yani sanki Kuzey Kürdistan’da hiçbir Kürt hareketi yokmuş gibi, orada bir katliam ve bunun karşısında bir direniş yaşanmıyormuş gibi böyle bir ilişkiye girmenin Kürt ulusal birliğine ve amaçlarına hizmet ettiğinden kaygı duymaktayız. Bunun giderilmesini de istiyoruz.”

PETROL AKIŞI DURDURULDU

Bu arada Kuzey Irak'tan Türkiye’ye yapılan petrol akışı, Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle durduruldu. Rûdaw’a konuşan Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan bir kaynak, Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle petrol akışının durdurulduğunu söyledi. Kaynak, “Ceyhan’daki yetkililer, son 2 gündür petrol akışının özellikle Urfa bölgesinde kesintili şekilde limana ulaştığını iletti” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.