Ukra İnşaat'ın sahiplerine 90 yıl hapis

Ukra İnşaat'ın sahiplerine 90 yıl hapis
Ukra İnşaat'ın sahipleri hakkında 90 yıl hapis istemi ile dava açıldı.
 Konut sektörünün önde gelen firmalarından Ukra İnşaat’ın sahibi Atila Yavuz ve ortakları hakkında 14 yıldan 91 yıla hapis istemi ile dava açıldı. Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada sanıklar ruhsatı olmayan daireleri satmakla suçlanıyor.


Teslim etmesi gereken binlerce konut bulunmasına karşın 3 yıl önce iflas erteleme isteyen Ukra İnşaat Taahhüt Dış. Ticaret Ltd. şirketinin sahipleri hakkında ‘dolandırıcılık’ suçlaması ile dava açıldı.

EVLER ORTADA YOK

Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına göre, şirketin tanıtımını yaptığı Ukra City projesinden 2011 yılında daire alan kişilerden 13’ü, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ev sahipleri, teslim tarihinin üzerinden uzun bir süre geçmesine karşın dairelerin teslim edilmediğini, sağlıklı bir yanıt da alamadıklarını aktardı.
Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü soruşturma sonrası hazırlanan fezlekeyi Bakırköy Adliyesi’ne gönderdi. Hazırlanan fezleke iddianameye dönüştü. İddianameye göre, şirket sahipleri ruhsatı dahi olmayan daireleri satmakla suçlanıyor.

BELEDİYE: RUHSATTA YOK

İddianamede Esenyurt Belediyesi’nden savcılığa gönderilen yazıya ilişkin bilgi yer aldı. Söz konusu yazıya göre, satışı yapılan söz konusu dairelere ruhsat verilmediği belirtildi.
Aralarında Atila Yavuz'un bulunduğu sanıklar önümüzdeki mayıs ayı sonunda hakim karşısına çıkacak.

SORUN BİZDEN KAYNAKLANMADI

Şirket sahipleri ise, yaptıkları savunmalarda, ‘dolandırıcılık’ suçlamasını kabul etmedi. Şirket sahipleri, yaşadıkları sıkıntının kaynağında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Esenyurt Belediyesi arasında yaşanan ‘imar krizi’nin yattığını öne sürdü.

91 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Savcılık, tarafların savunma ve delillerini topladıktan sonra davayı açtı. Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşması önümüzdeki mayıs ayı sonunda yapılacak. Ukra İnşaat’ın yönetiminde bulunan isimlerden Yusuf Adak, Ahmet Ziya Balcı, Atila Yavuz, Mustafa Kaya 14 yıldan 91 yıla varan sürelerde hapis istemi ile yargılanacak.

İFLAS ERTELEME İSTEMİŞTİ

Son yıllarda öne çıkan inşaat firmalarından Ukra İnşaat, yaşadığı mali sıkıntıyı aşamayınca ocak 2013’te iflas erteleme istemişti. Şirket hakkında tedbir kararı verilirken, kayyum ataması yapıldı. Ukra İnşaat’in yarım kalan projelerini Özyurtlar İnşaat devralmıştı.

ÜÇ DAVADA BERAAT ETTİK

Ukra İnşaat'ın avukatı Furkan Pabuçcu, açılan davaya ilişkin Hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada "Müvekkil şirket yetkilileri hakkında daha önce, yine aynı suçlamalarla üç ayrı dava açıldı. Bu davalarda beraat kararları çıktı. Bu davada da benzer bir sonucun çıkacağını düşünüyoruz. Çünkü, aynı konuyu aynı iddialar söz konusu. Daha önceki beraat kararlarında, şirket yetkililerinin 'dolandırıcılık' suçu işlemedikleri vurgulandı" dedi.

Av. Orhan Boran konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Ukra City projesindeki hukuk dışı unsurlar nedeniyle özellikle de ruhsat aşımı nedeniyle yapılan satışlar nedeniyle savcılığa yapılan başvuru ceza davasına dönüşmüş durumda. Mevcut durumda sanıklar aleyhine devam eden ceza davasına müdahil olup şikayetimize devam edeceğiz" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.