Sevim Güney

Sevim Güney

Eller ne der?

Eller ne der?

Ah! Anne sana çok kızıyorum ben yaa! 

Tatile çıkamak istiyorum ama evi, dip bucak temizlemeden, tatile  çıkamıyorum  senin sayende… 

Neden mi? Şöyle anlatayım;

Biz,  genç kızken, birkaç günlüğüne,  bir yere gideceğimiz  zaman bile, annem bize mıntıka temizliği yaptırırdı. Öyle orta da bir şeyin kalmayacak, mum gibi yapıp, bırakacaksın evi. Bulaşık, çamaşır olmayacak!

Ev, her an misafir gelecekmiş gibi temiz tutulacak.  Üstün başın, temiz, pak olacak. Seyehate gitmesem daha iyi aslında.   Çünkü;  Gitmeden zehir oldu tatil. Ya bana yolda bir şey olursa, evİme gelenler ne der diye düşünüyorum.  Yolda, her şey olabilir. Kaza olabilir, yaralanıp ölebilirim.

Beni bulan insanlar, temiz bulsun!   Ölürsen, temiz öleceksin veya yaralanacaksın.  Bu durumda, ölmek daha iyi sanki, yaralanmaktan. 

Neden mi? Düşünsenize, ağır bir kaza geçireceksiniz, siz acınızı unutup, “Aman edepli mi yaralandım acaba, usturuplu mu yatıyorum” diye düşüneceksiniz!

Bırakın ya, acımı bari layığı ile yaşayayım. El ne derse desin, niye düşüneyim?

Haydi, diyelim ki, bir kaza geçirdiniz yolda.  Eee, malum, burası Türkiye. Üst geçitte yürürken, bir kamyon dorsesi çarpabilir, üst geçit çökebilir, kıytırıktan bir yağmur da, sele kapılıp akıl almaz bir şekilde ölüp gidebilirsiniz.   

Eve gelenler;  “Amaan ne dağınık,  ne pis evi varmış ” demesinler.

Arkadaş; Ben öldükten sonra, ne olacaksa olsun, bana ne?  Benim arkamdan üzülüp, vah vah, yazık oldu ” diye mi  ağlayacaklar, yoksa,  evin durumuna bakıp, beni mi ayıplayacaklar?

Rahmetlinin evi, pekte pismiş, çamaşırı, bulaşığı da bırakıp, gitmiş mi diyecekler?  

Onlar benim evimde kalmayacaklar ki, evimi onlara bırakıp ölmüyorum ki, temizleyip bırakayım! 

Eee, derlerse de desinler. Ben ölmüşüm zaten!  El işte! Adı üstünde… El ne derse desin bana ne?

Hem zaten, öldükten sonra yapabileceğim bir şey de yok… 

Annemin yüzünden, temizlik yapmadan evden çıkamıyorum hala! 

El ne der sonra? Ne kadar çok kullanıyoruz ve ben bu cümleden nefret ediyorum. Benim fazla batıl inancım yoktur. Eskiden vardı ama bazılarını aklım ermeye başlayınca saçma bulup, çıkardım hayatımdan. Mesela; Gece tırnak kesme, elden ele makas alma, vs…vs… Annemden kalma hepsi.  


Neyse, birçoğunu atlattım, sadece elden ele makas almıyorum. Elden ele makas almak, ikili arasında, kavgaya sebep olurmuş, o yüzden.  Yani,  kavgayı gürültüyü sevmediğimden…

Seyehate çıkmak istiyorum, program yaptım ama gidemiyorum, dip bucak temizlik yapmam lazım! 

Ne olur ne olmaz arkamdan, eller konuşmasın.

Sevgiyle kalın

Önceki ve Sonraki Yazılar
Sevim Güney Arşivi