12 yıl boyunca sistematik şiddete maruz bırakılan kadına cevap ise…

Evli olduğu 12 yıl boyunca sistematik olarak şiddete maruz kalan Ülkü D.’yi, ayrıldığı Aziz A. darp etti. Aziz A.’dan şikâyetçi olmak için adliyeye giden Ülkü D., “Kapını kilitle, otur” yanıtıyla karşılaştığını söyledi.

12 yıl boyunca sistematik şiddete maruz bırakılan kadına cevap ise…

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinden sonra bayana yönelik erkek şiddeti vakaları devam ediyor. İçişleri Bakanı Soylu’nun haksız ithamlarla karşı karşıya kaldıklarına yönelik açıklamasından sonra bayanların maruz kaldığı şiddet vakaları, söz konusu ifadeleri yalanlar nitelikte.

Buna bir örnek de Muğla Yatağan’da evli olduğu Aziz A. adlı erkekten 2017’ yılında boşanan Ülkü D.’nin, 12 yılından sonra hâlâ şiddete maruz kalması oldu.

BirGün'den Dilan Esen'in haberine göre, Ülkü D., 2005 yılında evlendiği Aziz A., adlı erkek tarafından 12 yıl boyunca sistematik şekilde fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakıldı. Aziz A.’nın, kendisinden 2017’ yılında boşanan Ülkü D.’ye yönelik şiddeti devam etti.

Son olarak 23 Mart Salı günü Aziz A. tarafından darp edildiğini belirten Ülkü D., yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kızım babasını görmek istediği için onun evine götürdüm.

Evinde bir bayan gördüm ve sevgilisi olduğunu söyledi. Kızım bunu duyunca çıldırdı. Ona kızımın halini gördüğünü evden gitmesini istediğimi söyledim. Daha eski eşim eve geldi ve bana çok ağır hakaretler etti.

Olaya daha fazla şahit olmasın diye kızımı odasına götürdüm. Koridora çıktığımda eski eşim ve sevgilisi F.A., bana saldırıp darp etmeye başladı. Ölümle tehdit etti.”

Daha sonra olay yerine polis çağırıldığını söyleyen Ülkü D., sözlerini şöyle sürdürdü: “Polis eski eşimin arkadaşı özellikle onu aramışlar. Hiçbir işlem yapmadı.

Ben kızımı aldım çıktım. Daha sonra darp raporu alıp ertesi gün karakola gittim. Orada eski eşimden şikâyetçi oldum. Yatağan Karakolu’nda çalışan M. isimli polis memuru bana laubali tavırlarla yaklaştı.

Tartıştık. Ona yalnızca ifademi alacak memur kimse onunla muhatap olacağımı söyledim. Beni bir erkek ve bir bayan memur ifade için başka bir odaya aldılar ve ifade verdim. Polis memurundan da şikâyetçi oldum.”

Ülkü D., yaşananların ardından Aziz A.’nın kardeşi tarafından tehdit edildiğini söyledi.

CİNSEL SALDIRI

Aziz A.’nın kendisini ilk defa 8 aylık hamileyken darp ettiğini dile getiren Ülkü D., “Çocuğumu sağlıklı bir ortamda büyütmek istedim. Ona karşı direnç gösterirsem devam eder diye korktum, aileme anlatamadım.

Oğlum 6 yaşındayken ayrılmak istedim. Ama o buna müsaade etmedi. Beni tekrar tehdit etmeye başladı. Avukata 2012’ yılında boşanmak için gittim. Vekâletname verdim.

Daha sonra bana tecavüz etti. Mahkemede söylersem beni tekrar ahlaksızlıkla suçlayıp iftira atacağını söyledi. Böyle bir iftiraya uğramaktan çekindim ve korkarak davamı geri aldım.”

Adliyeye Aziz A.’yı şikâyet etmek için Yatağan Adliyesi’ne gittiğinde kendisine “Yapacak bir şey yok evine git, kapını kitle otur” dediklerini söyleyen Ülkü D. “Ben niye kendi evimde hapis yaşıyorum da o elini kolunu sallayarak geziyor?” diye sordu.

Evinde oturmayacağını söyleyen Ülkü D., “6284’ün gerekliliğini İstanbul Sözleşmesi olmazsa kadın cinayetlerinin artacağını düşünüyorum. Uzaklaştırma alan eski eş ve sevgilerin bu kadar rahat davranamaması gerekiyor. Şiddete uğramış biri olarak istiyorum fakat istemek yetmiyor.”

Tekirdağ’da bir bayan daha erkek tarafından katledildi

Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde Yeter Yılmaz’ın 24 Mart’tarihinde Kemal K. adlı erkek tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Kemal K., tutuklandı.

Muğla’da ortaya çıkan kadına yönelik şiddet görüntüleri tepkilere neden oldu. Engin Ceylan adlı erkeğin bir kadına darp ettiği görüntüler sosyal medyada yayımlandı. Twitter’da ‘Engin Ceylan tutuklansın’ etiketiyle kampanya başlatıldı.

Adana’nın Ceyhan ilçesinde yol kenarında bıçakla öldürülmüş olarak bulunan İslim A.’nın cenazesini kadınlar taşıdı. Cinayet zanlısı olarak gözaltına alınan İslim A.’nın kardeşi B.A.’nın jandarmadaki sorgusu devam ederken belediyenin Kadın Eli ekiplerince bayan toprağa verildi.

İstanbul Yenikapı Sahili’nde ve Giresun Bulancak’ta sahilde iki ayrı bayanın cansız bedeni bulundu.

Kaynak: BirGün

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER