Af Örgütü'nden Türkiye'ye suçlama

Af Örgütü'nden Türkiye'ye suçlama
Uluslararası Af Örgütü, Ankara'nın sığınmacılarla ilgili uygulamasına tepki gösterdi.
 Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) uzmanlarınca hazırlanan "Avrupa'nın bekçileri" (Europe's Gatekeeper) başlıklı raporda, Türkiye'ye ilişkin iddialara yer verildi.
Raporda, Türkiye'nin eylül ayından bu yana batı sınırlarında yakaladığı yüzlerce sığınmacıyı güney ve doğu illerinde kurduğu merkezlere sevk ettiği belirtildi. Raporda söz konusu kamplar "tutuklama merkezleri" olarak tanımlandı. Kamplara yerleştirilen sığınmacılara, "ya burada kalırsınız ya da ülkenize dönersiniz" seçeneklerinin sunulduğu ileri sürüldü.

'AB kaynaklarıyla finanse ediliyor'

AB uzmanı Wiebke Judith, Türkiye'deki "sığınmacı tutuklama merkezleri"nin AB kaynaklarıyla finanse edildiğine dair ellerinde kanıtlar bulunduğunu söyledi. Brüksel ile Ankara arasında üzerinde uzlaşılan eylem planı uyarınca Türkiye'de sığınmacılar için kurulması öngörülen 6 merkezin aslında "tutuklama merkezleri" olduğunu iddia eden Wiebke, bunun Ankara'daki AB yetkililerince de doğrulandığını ileri sürdü.

AB-Türkiye eylem planının bağımsız otoriteler tarafından denetlenmesini talep eden Judith, "Türkiye, sığınmacıları haksız yere tutuklamaya son vermeli, hayatlarının tehlikede olduğu memleketlerine dönmeye zorlamamalı" dedi.

AB-Türkiye anlaşması neleri içeriyor?

Brüksel ile Ankara arasında geçen ayın sonunda varılan uzlaşmaya göre, Avrupa'ya göçmen akışını kesecek önlemleri alması halinde Türkiye'ye 3 milyar euro mali yardım, vize kolaylıkları ve üyelik müzakerelerine tekrar hız verilmesi sağlanacak. Türkiye, AB'den sağlanacak yardım karşılığında daha fazla sığınmacıyı ülkesinde ağırlayacak ve Yunanistan sınırını daha iyi koruyacak

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.