Ankara'da güvenlik alarmı

Ankara'da güvenlik alarmı
Başkent'te güvenlik için ilave tedbirler geliyor.
 Alınacak önlemler kapsamında transit geçişler ve  Ankara'ya gelen araçlar sıkı denetimden geçecek. Polisin görünür olması  sağlanarak yaya devriye ekipleri kurulacak. Ankara genelinde ise bazı kamu  binaları ile büyükelçilikler çevresindeki güvenlik önlemleri artırılacak, kent  merkezlerine kamyon, kamyonet gibi araçların giriş çıkış saatlerinde düzenleme  yapılacak. Kritik konumdaki kamu binalarının önündeki otobüs durakları daha  uzağa taşınacak


Merasim Sokak'taki terör saldırısının  ardından kent genelinde güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Alınacak  ilave tedbirler kapsamında transit geçişler ve Ankara'ya gelen araçlar sıkı  denetimden geçecek.

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 17  Şubat'taki saldırının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında  gerçekleştirilen güvenlik zirvesinde Ankara'ya özgü güvenlik konsepti  oluşturulması kararından sonra çalışmalara başlandı.

Başbakan Davutoğlu'nun talimatları doğrultusunda harekete geçen Ankara  Emniyet Müdürlüğünde, Ankara Emniyet Müdür Vekili Ahmet Hakan Arıkan  başkanlığında üst üste toplantılar düzenlendi. Her birim sorumluluk alanı  doğrultusunda alınması gereken tedbirleri belirledi.

Öte yandan bütün şube müdürlükleri, faaliyetlerini yürütebilmek için  ihtiyacı olan asgari personel sayılarını tespit etti. Şube müdürlüklerinde görev  fazlası personel sayıları belirlenerek ihtiyacı olan birimlerde  görevlendirilmeleri için tayin emirleri hazırlandı.

Alınması karalaştıran tedbirlerin uygulanmasında kilit noktada bulunan  Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesindeki Devriye Ekipler Amirliği'nde yaya devriye  ekipleri kurulması kararlaştırıldı. Bunun için Asayiş Şube Müdürlüğü emrine diğer  birimlerden yaklaşık 200 personel kaydırıldı.

Bu ekiplerin kritik noktalar ile halkın yoğun olduğu bölgelerde  görünür olması için gerekli donanımda olması kararlaştırıldı. Ekipler, suçlulara  karşı caydırıcı olmanın yanı sıra vatandaş ile diyaloglarında da samimi ve güler  yüzlü olmaları için uyarıldı.

Ekiplerle birlikte çalışacak görev köpeklerinin temini için Türkiye  genelindeki köpekli polis ekiplerinin sayıları ve bulundukların illerin risk  haritaları çıkarıldı. Bazı illerden Ankara'ya ekip takviyesi yapılacağı  öğrenildi.

- İl girişindeki denetimler artırılacak

Yeni güvenlik konsepti kapsamında transit geçişler ve Ankara'ya gelen  araçlar sıkı denetime tabi tutulacak. Bunun için Ankara çevresinde iki güvenlik  çemberi oluşturulacak. Şüpheli araçlar ilk çemberde Jandarma, ikinci çemberde ise  polis tarafından durdurulacak. Bunun yanı sıra hem jandarma hem de polis ekipleri  gün içerisinde belli saatlerde uygulama yapacak. Uygulama her gün farklı  saatlerde yapılacak.

Ankara genelinde ise bazı kamu binaları ile büyükelçilikler  çevresindeki güvenlik önlemleri artırılacak. Sabit noktalarda bekleyen ekip  sayıları takviye edilirken, araçlı devriyeler sıklaştırılacak. Bazı siyasi ve  bürokratlar için koruma tedbirleri gözden geçirilecek.

- Trafikte düzenlemeler yapılacak

Asayiş tedbirlerinin yanı sıra yeni trafik tedbirleri de bu süreçte  hayata geçirilecek. Kent merkezlerine kamyon, kamyonet gibi araçların giriş çıkış  saatlerinde düzenleme yapılacak. Park yasağı olan yerlerdeki araçlar hızla  kaldırılacak. Kaldırımlara park yapılamaması için kaldırım taşı seviyeleri  yükseltilecek. Özellikle kritik konumdaki kamu binalarının önünde bulunan otobüs  durakları daha uzağa taşınacak. İkiz plakalara karşı polis aşırı duyarlı hale  getirilecek. Bunun için öncelikle plaka tanıma sistemi iyileştirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.