Canlı bombanın ismi açıklandı

Canlı bombanın ismi açıklandı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara'daki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bomba eylemcilerinden birinin Yunus Emre Alagöz isimli şahıs olduğunun tespit edildiğini bildirdi.
 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara'daki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bomba eylemcilerinden birinin Yunus Emre Alagöz isimli şahıs olduğunun tespit edildiğini bildirdi.
ANKARA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Garı önündeki canlı bomba eylemini gerçekleştiren kişilerden birinin Yunus Emre Alagöz olduğunu, diğer canlı bomba eylemcisinin fotoğrafla teşhisinin yapıldığını, açık kimliğinin belirlenmesi için çalışmaların devam ettiğini ve bu kişinin eylemi gerçekleştirmek üzere, Türkiye'nin güney sınırlarına komşu bir ülkeden geldiğinin belirlendiğini duyurdu.

Başsavcılığın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, 10 Ekim 2015'te, Ankara Garı civarında meydana gelen terör saldırısı kapsamında yürütülen soruşturmada gelinen aşamayla ilgili bazı hususların kamuoyuyla paylaşılmasının uygun görüldüğü belirtildi.

Eyleme dair bazı Twitter içerikleri ile ilgili olarak 4 kişi hakkında gözaltı işlemleri uygulandığı, bu kişilerden 3'ünün başsavcılıkça serbest bırakıldığı, biri hakkında ise başsavcılığın talebi üzerine mahkemece yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol kararı verildiği bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Söz konusu canlı bomba eylemini gerçekleştiren kişilerden birinin Yunus Emre Alagöz isimli şahıs olduğu tespit edilmiştir. Diğer canlı bomba eylemcisinin fotoğrafla teşhisi yapılmış olup, açık kimliğinin belirlenmesi için çalışmalar devam etmektedir. Bu kişinin eylemi gerçekleştirmek üzere, güney sınırlarımıza komşu bir ülkeden geldiği tespit edilmiştir.

İki canlı bomba eylemcisine yardım ettikleri ve bu eyleme katıldıkları düşünülen toplam 20 şüpheli hakkında adli işlem başlatılmış olup, bunlardan 11'i gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan 11 şüpheliden 4'ü başsavcılığımızca serbest bırakılmış, 6 şüpheli tutuklanma talebi ile 1 şüpheli de adli kontrol talebi ile Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir.

Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen şüphelilerden 4'ü tutuklanmış, 3'ü hakkında adli kontrol kararı verilmiştir."

Açıklamada, "şüphelilerin yerlerinin tespit edilip, yapılacak operasyonlarla gözaltına alınma işlemlerinin gerçekleştirilmesine çaba gösterildiği sırada, bazı basın yayın organlarının, sorumsuzca davranarak, bir kısım şüphelilerin ad ve soyadlarının baş harflerini yazmak suretiyle haber yapmaları neticesinde, bombalama eylemi ile kuvvetli irtibatları olduğu düşünülen 9 kişinin kaçmasına sebep oldukları" ifade edilerek, kaçan kişiler hakkında Sulh Ceza Hakimliğinden "yoklukta tutuklama kararı" alındığı anımsatıldı. 

Ele geçirilen mühimmat

Yakalanan şüphelilerin, Gaziantep'teki evlerinde, iş yerlerinde, araçlarında, depo olarak kullandıkları alanlarda ve hücre evi olarak kullandıkları evde yapılan aramalarda ele geçirilenlere yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Şüphelilerce kullanılan ve soruşturmamızda 1 no'lu depo olarak nitelendirilen yerde, Ankara'daki patlama olayında kullanılan 34 DM 8574 plaka sayılı Ford Focus marka araç, 2 no'lu depo olarak nitelendirilen yerde, bomba yapımında kullanılan 400 kilo amonyum nitrat; 3 no'lu depo olarak nitelendirilen yerde, bomba yapımında kullanılan bin 100 kilo amonyum nitrat, 4 no'lu depo olarak nitelendirilen yerde 10 adet intihar yeleği, 150 metre Kortex patlayıcı, 60 kilo TNT patlayıcı, 15 kilo demir bilye, 5 kilo cıvata somunu, iki bin adet 9 mm çaplı tabanca mermisi, 10 paket kimyasal patlayıcı, çuvallar içerisine konulmuş kükürt ve amonyum nitrat, canlı bomba yeleği dikiminde kullanılan dikiş makinası, 27x16 ebatlı fünyesi takılı olmayan TNT düzeneği, 1 adet boş TNT kalıbı, bomba yapımında kullanıldığı düşünülen sair malzemeler, 5 no'lu depo olarak nitelendirilen yerde, bomba yapımında kullanılan bin kilo amonyum nitrat, şüphelilerden birinin evinde yapılan aramada 3 adet el bombası, 1 adet av tüfeği, Ankara'da meydana gelen patlama bölgesinde bulunan fünye ile aynı tipte 1 adet el bombası fünyesi, bir diğer şüphelinin evinde yapılan aramada, 6 adet AK-47 Kalaşnikof marka silah, 1 adet susturucu aparatı olan tabanca, 22 adet F1 tipi el bombası, bin 683 adet değişik çap ve markalarda mermi, 8 adet fünye ele geçirilmiştir. 

Yukarıda dökümü yapılan çok sayıda silah, el bombası, bomba yapımında kullanılan materyaller ile tonlarca amonyum nitratın, şüphelilerce başka bombalama eylemlerinde kullanılacakları değerlendirilmiş olup, iş bu soruşturma çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucu bu kişilerin gelecekte planladıkları muhtemel eylemlerin de önüne geçildiği düşünülmüştür."

"Bağı ve katkısı olabileceği düşünülen diğer terör örgütleri..."

Açıklamada, "olayı gerçekleştiren terör örgütü ile bu olayın gerçekleşmesinde bağı ve katkısı olabileceği düşünülen diğer terör örgütleri hakkında soruşturmanın derinleştirilerek sürdürüldüğü" bildirildi.

"Başsavcılıkça yürütülen sürecin en kritik anlarında bazı basın yayın organlarının yaptıkları sorumsuz yayıncılık anlayışı sebebiyle soruşturmanın bir miktar akamete uğradığı" ifade edilen açıklamada, buna karşın "kaçan şüphelilerin de en kısa zamanda yakalanması suretiyle elde edilecek yeni bilgi ve belgeler ışığında eylemin diğer planlayıcılarına da ulaşılacağı" belirtildi.

Açıklamada, Başsavcılığın talebi üzerine Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla yayın yasağının bugün itibarıyla kaldırıldığı hatırlatılarak, "Bu vesileyle devamı süresince yayın yasağı kararına saygı gösterip, sorumlu yayıncılık örneği sergileyen diğer basın yayın organlarına da özellikle teşekkürlerimizi sunarız" ifadesi kullanıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.