CHP'lilerin beklediği haber

CHP'lilerin beklediği haber
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kurultay tarihini açıkladı.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 18 Aralık'ta olağanüstü kurultay yapacaklarını söyledi. Kurultay Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılacak.

Kılıçdaroğlu, partisinin Bursa il başkanlığında düzenlenen katılım töreninde, CHP'deki kurultay tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP'nin 18 Aralık'ta olağanüstü kurultay yapacağını belirten Kılıçdaroğlu, kurultayda Parti Meclisi'nin (PM) yenileneceğini ve PM listesini bizzat kendisinin hazırlayacağını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay öncesinde eski genel başkan Deniz Baykal ve eski genel sekreter Önder Sav ile görüşeceğini de söyledi. Kılıçdaroğlu, kurultayda parti meclisi listesini kendisinin hazırlayacağını, yani blok liste olacağını belirtti ve "Ama delegeler isterse çarşaf liste de olabilir" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, ''Bu kurultay iktidara yürüyüş kurultayı olacaktır. Daha genç dinamik bir yapı için yola çıkıyoruz. Halkın güvenini almak istiyoruz'' dedi.

Kılıçdaroğlu CHP'ye katılanlara rozet taktı
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti kurultayının 18 Aralık'ta yapılacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu, kurultay öncesinde eski genel başkan Deniz Baykal ve eski genel sekreter Önder Sav ile görüşeceğini de söyledi. Bu arada Bursa'da temaslarını sürdüren Kılıçdaroğlu, 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın mezarını da ziyaret etti.
PM LİSTESİNİ BEN YAPACAĞIM
 
Bursa'nın Gemlik İlçesi'ndeki 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın mezarını ziyaret ettikten partisinin Bursa il başkanlığında düzenlenen katılım töreninde gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. 18 Aralık'ta kurultay yapılacağını açıklayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
Kurultay öncesi önceki genel başkanımız Deniz Baykal ile de Önder Sav ile de görüşeceğiz. Ama altını çizmek isterim PM listesini bizzat ben yapacağım. Hiç kimseyi ama hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Her partilimizi kucaklayacağız. Geçmişte şu yada bu şekilde çaba harcayan her partiliye kapımız açık. Hiç kimseyi bu geçmişte bana böyle baktı, şöyle baktı demeyeceğiz. O kişiler çalıştıkları sürece, halkla tokalaştıkları sürece hepsinin, duayenlerin görüşünü almak benim için bir görevdir. Bize yönelik eleştiriler, önemler olabilir. Sorumlu bir genel başkan olarak onları dinleyeceğim. Ders almaya da özen göstereceğim. Kurultayımız iktidara yürüyüş kurultayı olacaktır. Halkın önüne çıkacağız.
 
BAYAR'IN MEZARINI ZİYARET ETTİ
Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, Bayar'ın kabrine Cumhuriyet Halk Partisi yazılı çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.
Daha sonra müzeyle geçen Kılıçdaroğlu, burada yetkililerden bilgi aldı ve özel defteri imzaladı.
Kılıçdaroğlu, kabrin ve müzenin bulunduğu Umurbey Mahallesi'nde esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla sohbet etti. Bir kahvede gazetecilerin ziyaretine ilişkin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Celal Bayar'ın Türk siyasi tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olduğunu vurguladı. Daha önce CHP Grup Başkanvekilliği döneminde de Bayar'ın kabrini ziyaret ettiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
“Celal Bayar, ulusal Kurtuluş Savaşı'mızda mücadele vermiş, bizim Galip Hocamız. Cumhuriyetin ekonomisiyle ilgilenmiş, Cumhuriyetin ilk yıllarının iktisat bakanı, Anadolu'yu gezip Mustafa Kemal'e rapor hazırlayan önemli bir şahsiyet. 'Atatürk, seni sevmek ibadettir' sözü Celal Bayar'a aittir ve bizim 3. Cumhurbaşkanımız, ilk sivil Cumhurbaşkanıdır. Kendisinin kabri burada. Bu müze ve kabriyle ilgili özel bir yasa var. Söyleyip söylememekte çok tereddüt ettiğim bir konu ama söylemekte sakınca görmüyorum; yasanın gerekleri maalesef yerine getirilmiyor. Bizim tarihimizin, ulusal Kurtuluş Savaşı'mızın önemli bir parçası olan bir şahsiyet için bir yasa çıkarıyoruz ve o yasanın gereklerini yerine getirmiyoruz. Niçin? Yeri geldiği zaman Celal Bayar'dan övgüyle söz ediyoruz yasa da çıkarıyoruz ama bir süre sonra çıkardığımız yasalara uymuyoruz. Bu konuda CHP milletvekillerinin geçen yasama döneminde verdikleri soru önergeleri de var. O soru önergelerine de beklediğimiz yanıtı hiçbir zaman alamadık. Acı ama gerçek.”
Bayar'ın aynı zamanda önemli bir CHP'li olduğunu ve partiye önemli hizmetleri bulunduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin kalkınması için de büyük çabalar harcadığını belirtti.
SÖZ VERDİ, UMURBEY TEKRAR BELEDİYE OLACAK
Umurbey'e gelmekten son derece memnun olduğunu ifade eden CHP lideri, geçmişi iyi yönleriyle görerek toplumu kaynaştırmanın tüm siyasetçilerin görevi olduğunu dile getirdi.
Kahvedeki vatandaşların Umurbey'in daha önce belde olduğunu ancak son yasal düzenlemeden sonra bu statüden çıkarak mahalle konumuna geldiğini hatırlatmaları ve “Belediyemizi geri istiyoruz” sözleri üzerine de Kılıçdaroğlu, “Size söz veriyorum. CHP İktidarında Umurbey tekrar belediye olacak” dedi.
Yerel yönetimlerin önemine değinen Kılıçdaroğlu, belediyelerin bir kentin gelişmesine önemli katkılarda bulunduğunu vurguladı. Son yasal düzenlemenin ardından 100 yıllık belediyelerin bile bu statülerini kaybettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bunun yanlış bir yaklaşım olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.