Doğu Perinçek AİHM'de "soykırım" davasını kazandı...

Doğu Perinçek AİHM'de "soykırım" davasını kazandı...
"Soykırım iddialarını inkar" davası Doğu Perinçek lehine sonuçlandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin aldığı karar hakkında açıklamalarda bulunan Perinçek karar sonrası NTV'ye konuştu.


Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in İsviçre'ye karşı açtığı davada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM),  "soykırım inkarını", ifade özgürlüğü kapsamında saydı. 
Kararın ardından açıklamalarda bulunan Perinçek, Bu kararın ardından 1915 olaylarının herkes tarafından rahatça konuşulabileceğini belirtti ve söz konusu kararın 1915 olaylarının bir soykırım olmadığı anlamına geldiğinin altını çizdi. 
Nazi'lerin Avrupa Yahudi'lerine karşı işlediği suçların soykırım olarak görüldüğü ve bunun tarihteki tek örnek oladuğunu belirten Perinçek, 1948'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi çerçevesinde ancak uluslararası ceza mahkemesi veya yerel mahkemenin soykırım kararı alabileceğini hatırlatarak "Lahey 1915 olayları için soykırım hükmü vermiyor" dedi. 
Karşı tarafın önemli bir hata yaptığını savunan Perinçek, 1915 olaylarının Yahudi Soykırımı'na benzediği iddiası üzerine gerekçede bir cevap verme gerekliliği duyulduğunu ve orada  1915 olaylarının Yahudi Soykırımı'na benzemediği ifadelerinin yer aldığını belirtti. Perinçek bunun da kazanılmış önemli bir başarı olduğunun altını çizdi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.