DSP'den Balbay ve Özkan açıklaması

DSP'den Balbay ve Özkan açıklaması
DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, Balbay ve Özkan'ın adaylıkları konusunda konuştu.

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, Mustafa Balbay ile Tuncay Özkan'ın kendi istekleri doğrultusunda DSP'den milletvekili adayı olabileceklerini söyledi.

Partisinin Antalya İl Binası'nda basın toplantısı düzenleyen DSP Genel Başkan Yardımcısı Macit, seçimde stratejilerini tespit etmek amacıyla Antalya'ya geldiğini söyledi. Darbeleri sadece Silahlı Kuvvetler'in yapmadığını, sivil inisiyatiflerin de darbe yaptığını savunan Macit, ''Türkiye'de sivil bir darbe yaşanmaktadır. Darbenin son raundu ise seçimlerde gerçekleşecektir ya da gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle seçimleri çok önemsiyoruz'' dedi.

Siyasi Partiler Yasası'nın verdiği hak nedeniyle milletvekili adaylarının genel başkan tarafından atandığının altını çizen Macit, şöyle konuştu:

''Böyle oluşan bir parlamentoda yürütme, yasamaya egemen olmaktadır. Son dönemde yargının da yürütmenin etkisi altına sokulmasına neden olan kanunlar yapılmıştır. Kuvvetler ayrılığı ilkesi ile yönetilen Türkiye Cumhuriyeti sistemi, artık tek bir kuvvetin egemen olduğu sisteme dönüşmüştür. Bu nedenle Türkiye'de sivil bir darbe gerçekleşmiştir. 2011 seçimlerinde oluşan TBMM, söylenenler doğrultusunda hareket eder ve bir anayasa değişikliği gerçekleştirilirse, bu anayasa değişikliği ile son yumruk vurulmuş olacak.''

Anayasa değişikliği ile başkanlık sisteminin getirilmek istendiğini iddia eden Macit, federal sistemin, Türkiye koşullarında uniter yapının, birlik ve bütünlüğün yok olması anlamına geldiğini söyledi.

AK Parti'nin hedefine varmak için dini ve demokrasiyi kullandığını da öne süren Macit, ''Türkiye'nin gerçek sorunlarına dönülmesi gerekiyor. Gerçek gündem tartışılmadığı için AK Parti'nin sivil darbesi de yavaş yavaş gerçekleşmektedir'' dedi.

DİĞER PARTİLERLE GÖRÜŞMELER

Macit, parti olarak seçim bildirgelerini hazırladıklarını, DSP'nin Türkiye'nin birliği ve bütünlüğü ile ilgili kaygıları bulunan siyasi partilerle işbirliği içinde seçime girmeyi hedeflediğini bildirdi.

Partilerle görüşmelerinin sürdüğünü anlatan Macit, ''Bu görüşmeler tamamlandıktan sonra seçim bildirgesini açıklayacağız. Şu anda Bağımsız Cumhuriyet Partisi, Hak ve Eşitlik Partisi ile Halkın Yükselişi Partisi'yle görüşmelerimiz var. Görüştüğümüz başka partiler de var ama kamuoyuna şuanda açıklamayacağız. Demokratik Sol Parti'nin bayrağı ve adı altında seçime gireceğiz'' diye konuştu.

Macit, bir gazetecinin, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın DSP'den milletvekili adayı gösterileceğine ilişkin ifadeleri hatırlatması üzerine, şunları söyledi:

''Ergenekon soruşturmasında yargılanan düşünce insanları ve gazetecilerin aday olmaları yönünde kamuoyunda bir dillendirme ve seslendirme var. DSP olarak, düşünce insanlarının cezaevinde bulunmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. 'Demokrasi var' denilen bir ülkede bunların yaşanmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu insanların kaçacak yerleri yok. Yargılama süreci devam eder, yargılama sonucunda verilecek karara göre hareket edilir. Yıllarca bu insanları cezaevinde tutmak, demokrasi ve insan haklarına aykırıdır. Balbay ve Özkan, kendi istekleri doğrultusunda partimizden seçime girebilirler. Biz kendileriyle 'aday olun' şeklinde bir görüşme yapmadık. Kendileri isterlerse bir görüşme olabilir. Tamamen onların isteğine kalmış bir durum.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.