Erdoğan'ın talimatını verdiği sosyal medya düzenlemesinde neler var?

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medya ile ilgili açıklamaları sonrasında beklenen "internet ayarı" geliyor. Peki AKP'nin sosyal medya düzenlemesinde neler var?

Erdoğan'ın talimatını verdiği sosyal medya düzenlemesinde neler var?

AKP Genel Merkezi’nde Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sosyal medya platformlarını kontrol altına alacaklarını açıkladı.

Erdoğan, “Türkiye, muz cumhuriyeti değildir. Yasama dönemi bitmeden bu meseleyi halletmeyi ümit ediyorum. Sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeni düzenlemeye göre sosyal medya platformları Türkiye'de en az 1 temsilci bulundurmak zorunda olacak.

Değişiklikler şu şekilde olacak:

Sosyal medya mecralarıyla ilgili olan kanuna "sosyal ağlar" tanımı eklenecek.

BTK VERİLERİ YEDEKLEYEBİLECEK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), mecraların yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğini denetleyebilecek. Aynı zamanda BTK, verilerin yedeklenmesi konusunda da yetkili olacak.

TEMSİLCİ ZORUNLULUĞU

Sosyal ağ sağlayıcılar, Türkiye'deki adli ve idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi için yetkili en az bir kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirlemek zorunda.

Bu temsilciler, BTK'nın tebligatlarına yanıt vermezse sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği, mahkeme kararıyla bant genişliğinin yüzde 95 oranında daraltılabilecek.

 
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 10:16

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER