Eski Japonya Başbakanı'ndan Türkiye itirafı

Japonya'da Fukuşima nükleer felaket esnasında Başbakan Naoto Kan, Türkiye'ye gelip Türk yetkililere nükleer enerjiyi güçlü bir şekilde tavsiye ettiği için pişman olduğunu söyledi.

Eski Japonya Başbakanı'ndan Türkiye itirafı

11 Mart 2011' yılında Fukuşima'da büyük hasara yol açan deprem ve tsunami sonucu oluşan Daiichi nükleer reaktörü felaketinin yaklaşan onuncu yıl sebebiyle bir diğer eski Başbakan Junichiro Koizumi ile birlikte basın toplantısına katılan Kan, BBC Türkçe'nin sorusunu yanıtladı.

Başbakan Naoto Kan, Japonya'nın Türkiye dahil diğer ülkelere satmış olduğu nükleer santral projeleri hakkındaki soruya, "Başbakanlığım esnasında Fukuşima felaketinin henüz gerçekleşmediği bir dönemde Türkiye'ye gittim ve bu tür büyük satış toplantılarına katıldım.

Türk yetkililere, eğer Türkiye nükleer enerjiyi getirmeyi düşünüyorsa bu teknolojiyi Japonya'dan almalarını rica ettim. Şu an bundan utanç duyuyorum. Bugün olsa bunu yapmam."

Fukuşima'dan sonra öğrendiği gerçekleri o gün bilse böyle bir satışta asla bulunmayacağını söyleyen Başbakan Naoto Kan'a bir zamanlar hasmı olan bir diğer eski Başbakan ve nükleer enerji karşıtı Junichiro Koizumi de destek çıktı.

Junichiro Koizumi, Japon bakanlık yetkililerinin uzun yıllar nükleer enerji konusunda kendisi dahil herkesi aldattığını iddia etti.

Japonya'nın eski Başbakanları Naoto Kan ve Junichiro Koizumi, 1 Mart'tarihinde Tokyo'da basın toplantısına katıldı.

Fukuşima felaketinin üzerinden zaman geçtikten sonra şu an istifa etmiş olan eski Başbakan Şinzo Abe ile golf oynadıkları bir esnada Japon Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı'nın (METI) nükleer enerji konusunda uyardığını hatırlatan Junichiro Koizumi, "Doğruları söylemiyorlar.

Nükleer enerjiyi 'güvenli, düşük maliyetli ve temiz' olarak sunup karbon emisyonuna karşı ideal çözümmüş gibi gösteriyorlar. Abe'ye 'Onların seni aldatmasına izin verme' dedim."

2013 yılında Türk hükümetinin Şinzo Abe hükümetiyle imzaladığı ve Japonya'nın Fransız Engie konsorsiyomuyla ortak geliştirdikleri Sinop nükleer santral projesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın fizibilite çalışmasına takılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019' yılında Japonya ziyaret öncesinde vermiş olduğu demeçte "Hem maliyet hem de takvim bakımından başlangıçtaki anlaşmayla uyum içinde olmayan bir tablo ile karşılaşıldığını" söylemiş ve projenin ilerlemediğini teyit etmişti.

Naoto Kan, Haziran 2010-Eylül 2011 yıllar arasında Japonya'da başbakanlık görevini üstlendi. Bu dönemde 11 Mart 2011' yılında meydana gelen deprem ve sonrasında oluşan tsunami sebebiyle Fukuşima'daki Daiichi nükleer santralinde meydana gelen patlama ve sonrasındaki çevre felaketinin faturası kendisine çıkarılmıştı.

2001-2006 yıllar arasında Başbakanlık yapan Junichiro Koizumi ise açıksözlüğü ve nükleer karşıtlığıyla tanınıyor.

Aynı zamanda on yıl önce Fukuşima'da yaratılan nükleer atığın ve yarattığı çevre kirliliğinin temizlenmesi için çalışan Çevre Bakanlığın şu an başındaki kişi.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER