Eylemler aynı

Eylemler aynı
Hükümet Sözcusü Numan Kurtulmuş "Ankara'daki patlamanın Suruç'taki bombalama eylemi ile bir benzerlik gösteriyor. Fabrikasyon TNT bombaları kullandıkları her ikisinin de yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki bombalar kullandıkları anlaşılıyor&q
 Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ankara Tren Garı Meydanı'ndaki patlamaya değinen Kurtulmuş, "Olayda 2 intihar saldırganı olduğu aşağı yukarı son noktaya gelmiştir. Fabrikasyon TNT bombaları kullandıkları her ikisinin de yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki bombalar kullandıkları anlaşılıyor. Olayın oluş şekli, tarzı Suruç'taki bombalama eylemleri ile bir benzerlik gösterdiği ortaya çıkıyor. Olay anından itibaren olayın araştırılması için, 2 emniyet baş müfettişi görevlendirilmiş bulunuyor. Çok sayıda göz altı oldu" diye konuştu.

"BU TERÖR SALDIRILARINDA DA İLGİLİ BAKANLIKLAR GÖREVLENDİRİLDİ"

Kurtulmuş, "Bakanlar Kurulu'nda ele alınan konulardan birinin de Ankara'daki patlama olduğunu belirten Kurtulmuş, "Daha önceki terör saldırılarında olduğu gibi bu terör saldırılarında da ilgili bakanlıklar görevlendirildi. Ölenlerin yakınlarına maaş bağlanması, kamuda istihdam sağlanması, çocuklarına burs gibi yasanın emrettiği hususlarda ilgili adımlar atılmıştır" diye konuştu.

"78 MİLYONUN TAMAMINA KARŞI BU SALDIRIYI YAPTILAR"

Kurtulmuş, "Bu terör olayından sonra hep birlikte bir yası tutuyoruz. Maalesef ulusal yasımız uzun süre yıllar boyunca bu millet bu yası tutacak unutmayacak. Bu olaydan sonra bu organizasyonu yapan bir emek platformu olabilir. Belli bir çevreden insanların gelerek yapmış olduğu bir eylem olabilir. Ama bu bombayı patlatanlar sadece o organizasyonu yapan çevrelerin insanlarına karşı haince, sinsice bir saldırıyı planlamadılar. Bu saldırıyı yapanlar 78 milyonun tamamına karşı bu saldırıyı yaptılar.

"HERKESİ HEM UYANIK HEM DE AKLI SELİM DAVRANMAYA DAVET EDİYORUM YAS HEPİMİZİN YASIDIR"

Kurtulmuş, "Herkesi hem uyanık hem de aklı selim davranmaya davet ediyorum. Uyanık olarak aramıza koymaya çalıştıkları düşmanlıkları tamamen ortadan kaldırarak birlik ve beraberlik içinde olacağız. Teröre karşı ortak bir cephe oluşturmak zorundayız. Dil ve gönül zenginliğini korumak hepimizin görevi" dedi.

"TERÖRÜN ORTAYA ÇIKARDIĞI TABLODAN HİÇ KİMSE SİYASİ BİR SONUÇ DEVŞİRMEYE KALKMASIN"

Kurtulmuş, "Hepimizin diline, sözlerine dikkat etmesi lazım. Terörün ortaya çıkardığı tablodan hiç kimse siyasi bir sonuç devşirmeye kalkmasın. Buradan bir parti siyaseti, 1 Kasım seçimlerine yaracak bir siyasi söz üretmek, aslını bilmediği bazı konuları açık töhmet ve bir yalan vasıtası haline dönüştürmek Türkiye'de barışa kardeşliğe hizmet etmez. Dilimize dikkat etmeyi başarabilirsek, birlik ve dayanışma içinde olabilirsek terör örgütleri başarısız olacaktır" diye konuştu.

"ŞIRNAK'TA POLİS ARACININ ARKASINDAN SÜRÜKLENEN KİŞİYLE İLGİLİ 2 EMNİYET GÖREVLİSİ AÇIĞA ALINDI"

Kurtulmuş, "Şırnak'ta terör örgütü mensubu olduğu söylenen birisinin cesedinin polis aracının arkasından sürüklenmesi ile ilgili son derece kötü görüntü ortaya çıkmıştır. Bu bir insanlık suçu kabul edilemez demiştik. Bununla ilgili ilk günden itibaren bir soruşturma başlatılmıştı. Bugün içişleri bakanlığının ilgili müfettişleri bu 2 emniyet görevlisi ile ilgili açığa alınma, görevden uzaklaştırma kararı aldılar. Soruşturma tamamlandıktan sonra da gerekli işlemler yapılacaktır" açıklamasında bulundu.

Kurtulmuş, "Vatandaşlarımız endişelenmesin inşallah 1 Kasım seçimlerini huzur içinde geçireceğiz" dedi.
Kurtulmuş, hayatını kaybeden ünlü oyuncu Levent Kırca'nın yakınlarına baş sağlığı dileğinde de bulundu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kuzey Irak'tan Türkiye'ye canlı bomların geldiği ve intihar listesi şeklindeki açıklamalarını değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, "Çeşitli terör örgütlerinin fedai grupları var. Tek tek isim değil. Fedai gruplarının listesinin olduğu biliniyor bununla ilgili istihbarat bilgileri alınıyor. Örgütler arasında zaman zaman paslaşmalar, taşeron örgüt kullanımları da oluyor" dedi.

"MESCİD-İ AKSA'NIN BASKI ALTINA ALINMASINI KABUL ETMİYORUZ"

Kurtulmuş, "Filistin ve Gazze'de, İsrail hükümetinin yeniden gündeme taşıdığı saldırgan tavırlar söz konusu. Bunu asla kabul etmiyoruz. İsrail bu saldırgan tavrını uygulamaktan vazgeçmedikçe Ortadoğu'da İsrail, Filistin arasında bir barış sağlanamayacağını Ortadoğu'da suların durulamayacağını bir kere daha ifade etmek isterim. Özellikle Doğu Kudüs'te Mescid-i Aksa'nın baskı altına alınmasını kabul etmiyoruz. İsrail'in bu saldırgan, uzlaşmaz tutumlarından bir an önce vazgeçmeli" ifadelerini kullandı.

"RUSYA'NIN SURİYE'DEKİ YENİ OYUNUN BİR PARÇASI OLARAK TÜRKİYE'Yİ KARŞISINA ALMAYACAĞINI ÜMİT EDİYORUM"

Kurtulmuş, "Suriye hava sahasının Rus uçakları tarafından ihlal edilmesi. Rus savaş uçakları Suriye Türkiye sınırını 2 kere ihlal etti. Türkiye ile Rusya ilişkilerinin Suriye'deki gerilimin ir parçası haline getirilmeyeceğini Rusların da bu hususa özen göstereceğine inanıyoruz. Türkiye kendi topraklarını, egemenliğini koruyacak durumdadır. Sınır ihlalleri Türkiye'nin kabul edemeyeceği bir durum. Rusya'nın da Suriye'deki yeni oyunun bir parçası olarak Türkiye'yi karşısına almayacağını ümit ediyorum. Ümit ederim Rusya bu ihlallerinden vazgeçer. Hem de Suriye'de bir satranç tahtası durumundan bir an önce uzaklaşacaktır" diye konuştu.

"ÇEŞİTLİ TERÖR ÖRGÜTLERİNİN FEDAİ GRUPLARI VAR"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kuzey Irak'tan Türkiye'ye canlı bomların geldiği ve intihar listesi şeklindeki açıklamalarını değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, "Çeşitli terör örgütlerinin fedai grupları var. Tek tek isim değil. Fedai gruplarının listesinin olduğu biliniyor bununla ilgili istihbarat bilgileri alınıyor. İnsanlar, bombalar ayrı ayrı geliyor büyük bir ihtimalle. Hiç biri birbirini tanımadan ortak hareket olmadan eylemelerini yapıyorlar. Çok titiz iz sürülüyor" ifadelerini kullandı.

"ÖRGÜTLER ARASINDA ZAMAN ZAMAN PASLAŞMALAR, TAŞERON ÖRGÜT KULLANIMLARI DA OLUYOR"

Ankara'daki patlamaya ilişkin kaç kişinin göz altına alındığı ve hangi terör örgütü ile bağlantılı olduğuna ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş: "Soruşturmanın doğru yürütülmesi bakımından bu detayları söyleme. Suruç'taki patlama ile çok büyük benzerlikler gösteriyor. Herhangi bir netleşmemiş bilgi ile yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Kamuoyunu da bundan kaçınmaya davet ediyorum. Örgütler arasında zaman zaman paslaşmalar, taşeron örgüt kullanımları da oluyor. Böyle bir vaka ile de karşı karşıya olabiliriz" diye konuştu.

"SEÇİMDEN SONRA BAŞLAYAN SÜRECİ, SİLAHLARIN ATEŞLENME SÜRECİNİ HÜKÜMET BAŞLATMAMIŞ"

PKK'nın ateşkes çağrısını da değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, "Yeterli değil ama önemli bir adım. Seçimden sonra başlayan süreci, silahların ateşlenme sürecini hükümet başlatmamış. Bizzat PKK, DAEŞ ve diğer terör örgütleri başlatmıştır. PKK'nın amasız, şartsız silahları toprağa gömüp betonlaması lazım. Bir elinde bomba, kalaşnikof diğer elle halay çekemezsiniz. Hem barışı hem savaşı eş zamanlı isteyemezsiniz. İnşallah gerekli barış adımları atılır ama önce silahların bırakılması gerekir" açıklamasında bulundu.

"İÇİŞLERİ BAKANIMIZ GÜVENLİK KONUSUNDA GERÇEKTEN İYİ YETİŞMİŞ İYİ BİR BÜROKRATIMIZDIR"

Ankara'daki patlama ile ilgili olarak Adalet ve İçişleri bakanının istifasının söz konusu olup olmayacağına ilişkin bir soruya Kurtulmuş, "Her ikisi de bağımsız bakanlardır politik kimlikleri olan arkadaşlar değil. Olay sonrasında soruşturma başlatıldı. Üstü örtülecek bir mesele değil. İçişleri bakanımız güvenlik konusunda gerçekten iyi yetişmiş iyi bir bürokratımızdır. Baştan suçlu ilan etmek doğru değil. Soruşturma sonucuna göre hareket eder" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.