Genelkurmay Başkanı sanık yakınlarıyla görüşüyor

Genelkurmay Başkanı sanık yakınlarıyla görüşüyor
Balyoz Planı davasının 13’üncü duruşmasında 163 sanığın tutuklanmasına karar verildi. Tutuklananlar arasında Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına da bulunuyor. Sanık ask

1’inci Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 29 asker hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Bir dahaki duruşma 14 Mart’a ertelendi.

Muvazzaf ve emekli 196 askerin tutuksuz yargılandığı "Balyoz Planı" davasında aralarında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, emekli Korgeneral Engin Alan’ın da aralarında bulunduğu 163 emekli ve muvazzaf askerin tutuklanmasına karar verildi.

29 ASKER HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Duruşmaya katılan 133 emekli ve muvazzaf asker tutuklandı. Aralarında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli orgeneral Ergin Saygun ve Korgeneral Nejat Bek’in de aralarında bulunduğu 29 asker hakkında ise yakalama emri çıkarıldı. Tutuklama kararının başka davadan tutuklu ve duruşmada bulunmayan Albay Dursun Çiçek’in yüzüne okunması kararlaştırıldı.

BEŞİKTAŞ YOLUNU KAPADILAR

Diğer yandan, mahkemeye çıkarılan askerlerin yakınları, Beşiktaş Adliyesi önünde alkışlı protesto gösterisi gerçekleştirdi. Yakınlarının haksız yere suçlanmasını eleştiren eylemciler, Beşiktaş ile Ortaköy arasındaki yolu bir süreliğine trafiğe kapattı.

MARŞ OKUDULAR

Üye hakim Ali Efendi Peksak ara kararları okudu. Peksak, 50 generalin de aralarında bulunduğu 163 sanığın "kuvvetli suç şüphesi", "delillerin henüz tam olarak toplanamamış olması", "sanıkların konumları itibariyle delillere etki yapma ihtimali " "adli kontrol hükümlerinin suç şüphesi olmayacağı" gerekçesiyle tutuklanmasına karar verildiğini açıkladı. Bunun üzerine salonda bulunan sanık yakında "Adalet istiyoruz" diye bağırdı. Daha sonra tutuklanan askerler ve yakınları hep bir ağızdan Harbiye ve Deniz Harp Okulu marşını okudular.

BASIN DIŞARI ÇIKARILDI

Tutuklu yakınlarından bazılar gözyaşlarını tutamayarak fenalaştı. Salondaki tepkiler üzerine Başkan Diken, salona yeteri kadar güvenlik gücü alınarak boşaltılmasını istedi. Daha sonra sonra basın salondan çıkarıldı. Tüm General Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu bulunuyor. Emekli orgeneraller Çetin Doğan, Ergin Saygun, Korgeneral Nejat Berk’in de aralarında bulunduğu 29 asker hakkında ise yakalama emri çıkarıldı.

GAZETECİ DİLİPAK MÜDAHİL OLDU

Mahkeme ayrıca gazeteci Abdurrahman Dilipak, Hamza Türkmen Rıdvan Kaya, Abdurrahman Koçoğlu Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği ile Hukukçular Derneği’nin suçlamadan doğrudan zarar görme ihtimalleri nedeniyle davaya müdahil olma taleplerini kabul etti

Mahkeme duruşmayı 14 - 15, 17 - 18, 21 - 22 ve 24 - 25 Mart tarihlerinde Silivri ’de görülmesine karar verdi.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİLER

“Balyoz Planı” davasının dünkü  duruşmasında haklarında tutuklama kararı verilen emekli asker sanıklar, Silivri  Cezaevine konuldu.

Aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim  Fırtına ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in de  bulunduğu emekli asker sanıklar, saat 00.30 sıralarında sağlık kontrolü için  Silivri Devlet Hastanesine götürüldü.

Sağlık kontrolleri yaklaşık 5 saatte tamamlanan emekli asker sanıklar,  daha sonra Silivri Cezaevine gönderildi.

YAKINLARI ALKIŞLADI

Haklarında tutuklama kararı çıkan 28 muvazzaf asker de tutuklanarak Hasdal Cezaevine konuldu. Duruşma salonundan Harbiye Orduevi’ne getirilen askerler, yakınları tarafından alkışlarla karşılandı.Yaklaşık 1,5 saat burada kalan askerler daha sonra Hasdal Cezaevi’ne konuldu."Balyoz Planı" davasında tutuklanan muvazzaf askerler, jandarmaya ait minibüslerle Silivri Devlet Hastanesi’ne getirildi.Burada sağlık kontrolünden geçirilen askerler, Harbiye Orduevi’ne götürüldü. Saat 07.30 sıralarında buraya getirilen askerler yaklaşık 1,5 saat içeride kaldı. Askerler daha sonra orduevinden çıkarılarak Hasdal Askeri Cezaevi’ne götürüldü. Muvazzaf askerleri taşıyan araçlar, saat 09.15 sıralarında cezaevine girdi.


KILIÇDAROĞLU: "DİKKAT VE KAYGIYLA İZLİYORUZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Balyoz Darbe Planı” davasında, eski kuvvet komutanlarının tutuklanmasıyla ilgili olarak, "Önemli bir süreç herkes olayı büyük bir dikkatle izlemeye çalışıyor. Biz de hem dikkatle hem kaygıyla izliyoruz. Kuşkusuz ortada nelerin olup olmadığını bilmiyoruz. Ama medyaya yansıdığı kadarıyla tutarsız bazı delillerin olduğu belli kişilerin toplantıyla katıldığı iddia edilen tarihte yurtdışında görevde oldukları söylendi yazıldı çizildi. Kişilerin bu konudaki açıklamalarını savcılara verdiği söylendi. Tabi işin ilginç tarafı şu bir davada kendinizin beklentilerine uygun olarak karar verecek yargıçları atamaya kalkarsanız, kamuoyuna böyle bir imaj verirseniz çıkan karar ne olursa olsun her zaman tartışmalı olur. Yargıçların değiştirilmesi gerçekten kamuoyunu tatmin etmiş değil, en azından bizi tatmin etmiş değil. Hangi gerekçeyle niçin yargıçları değiştiriyorsunuz. Bu konuda kaygılarımız var onu ifade edeyim arkadaşlar" dedi.

"GÜÇLÜLERİN HUKUK"

Kemal Kılıçdaroğlu bundan sonra sürecin nasıl işleyeceği konusunda ise şunları söyledi:

"Yargı süreci işleyecektir. Bizler de takip edeceğiz. Haksızlık, hukuksuzluk var mıdır, yok mudur? Zaten onları yakından takip ediyoruz. Arkadaşlarımız gidiyorlar. Bakıyorlar, nerede bir insan hakları ihlalleri varsa o ihlallere ilgi gösteriyorlar. Onları kamuoyu ile paylaşmaya çalışıyoruz. Bunu yapacağız. Tabi bu bizim görevlerimizden birisi. Çünkü biz sonuçta bu ülkede demokrasi istiyoruz. Bu ülkede özgürlükleri istiyoruz. Bu ülkede hukukun üstünlüğünü istiyoruz biz. Hukukun üstünlüğünü halka götürüp biz hukukun üstünlüğünü sağlayacağız diye meydanlarda bağıracaksınız. Sonra kendi hukukunuzu oluşturacaksınız. Bu olmaz. Üstünlerin hukuku oluşturuluyor şu anda. Güçlülerin hukuku oluşturuluyor şu anda. Aileler perişan ediliyor şu anda. Dolayısıyla biz yargılama süreci objektif olduğu sürece buna saygımız var. Ama yargılama süreci siyasallaştığı sürece de bundan kaygımız var."

KOŞANER SANIK YAKINLARIYLA BULUŞTU

Bu arada Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner Harbiye Orduevi’nde Balyoz sanıklarının yakınlarıyla görüşüyor. Org. Koşaner'in saat 14:15'te orduevine geldiği ve sanık yakınlarıyla yaptığı görüşmenin sürdüğü öğrenildi. 
 


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.