Göç İdaresi 11 Uygur Türkü'nün Çin'e iadeesiyle ilgili açıklama yaptı

Göç İdaresi'nden yapılan açıklamada "11 Uygur Türkü'nün Çin'e iade edilmesi gerçek dışıdır" ifadeleri kullanıldı.

Göç İdaresi 11 Uygur Türkü'nün Çin'e iadeesiyle ilgili açıklama yaptı

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Bazı basın organları ve sosyal medya hesaplarından ileri sürülen Uygur Türkleri'nin sahte pasaportla geldikleri için Çin'e iade edildikleri iddiası tamamen gerçek dışıdır" ifadeleri kullanıldı.

Müdürlük süreci, "Tam aksine, İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden ülkemize gelen bahse konu 11 şahsın, yapılan araştırmada Uygur Türkü olduklarının tespit edilmesi neticesinde, Bakanlığımızın talimatları çerçevesinde 29.12.2018 tarihinde ülkemize girişleri sağlanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" şeklinde duyurdu.

Bakan Soylu sert tepki gösterdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bugün Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Uygur Türkü kardeşlerimiz ülkemizde Al bayrak ve Gökbayrak gölgesinde hür ve özgürdürler. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile kardeşlerimize yaptığımız hizmetler şerefimizdir" diyerek sınırdışı iddialarına sert tepki göstermişti.

Bakan Soylu, "Uzun dönem ikametleri, vatandaşlıkları, göç hizmetlerinde ayrıcalıklı yaklaşım; ebeveynleri olmayanlara çıkılan sahiplik ve eğitim meselelerinin çözümüyle her konuda emre amade halimiz Milletimizin asaletinin, kardeşliğinin bir neticesidir. İnsanlık, kardeşlik bir borcumuzdur. Bunların şahidi Allah'tır" şeklinde açıklama yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2021, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER