'Hala dinliyoruz belge gönderemeyiz!'

'Hala dinliyoruz belge gönderemeyiz!'
Eskişehir’de görülen davada mahkeme, usulsüz dinlenenlerin listesini istedi, Emniyet ‘hâlâ dinliyoruz’ diyerek isimleri göndermeyince sanıklar isyan etti.
 Eskişehir Emniyeti’nin 26 polisin yargılandığı usulsüz dinleme davasında, şüpheli polislerin suçlu olup olmadığının tespitinde önemli rol oynayacak olan dinlenen şahıslara yönelik yapılan çalışma dökümü ve isim listesinin mahkemeye göndermemesi dikkat çekti.

1. Ağır Ceza Mahkemesi, şüpheli ve avukatlarının talebi üzerine, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube’den, yargılamaya konu olan dinlenen şahıslara yönelik dinleme çalışma dökümü ve isim listesini istedi. Ancak Emniyet, evrakların gizli olduğunu, bazı kişilerle ilgili dinlemelerin halen devam ettiğini gerekçe göstererek mahkemeye göndermedi. İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin imzalı mahkemeye gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

Gizlilik zarar görebilir
“Mahkemenizce asılları talep edilen İletişim Müdahale Talepleri içerisinde soruşturmaya konu olan iletişim araçlarının haricinde, (PKK, KCK, DHKP-C, MLKP, DEAŞ yani IŞİD) gibi örgütleri ile ilgili de iletişim araçlarına müdahale edildiği ve aynı kararda bu şahısların bulunduğu. Hali hazırda iletişimine müdahale edilen şahıs veya şahısların olabileceği. Bu kararların mağdurlar, müştekiler ve bunların vekilleri tarafından da incelenebileceği göz önünde bulundurulması. Yukarıda belirtilen örgütler ve bu örgütler içerisinde faaliyet gösteren şahısların ve hali hazırda iletişimine müdahale edilen şahısların haberdar olabileceği. Buna göre, gizlilik ilkesinin zaafiyete uğrayabileceğinin yanı sıra terör örgütlerine yönelik çalışmalarının deşifre olabileceği hususuna.”

Niye yargılanıyoruz?
Polis avukatları, belgelerin suçun olup olmamasının ortaya çıkmasında önemli rol oynayacağını belirterek, yeniden istenmesini talep etti. Dava da yargılanan M.K. adlı polis, mahkemeye emniyetin bu gerekçesinin çelişkili olduğunu anlattı. M.K. hakime, “Belge suçlu olup olmadığımız ortaya çıkaracak. Ama dinlediğimiz şahıslarla ilgili çalışma, isim listesini, ‘gizlidir, bazı dinlemeler devam ediyor’ denilerek mahkemeye verilmiyor. Yargılanmamıza neden olan şahısların hala dinlemesi yapılıyorsa ki emniyet dinlemelerin devam ettiğini belirtiyor. O zaman biz neden yargılanıyoruz. Ya da o şahısları dinleyerek suç işlediysek, o zaman yargılanmamıza neden olan şahısları dinleyenler neden yargılanmıyor?” ifadelerini kullandı.

Mahkemeye gizli
Gizli ve dinlemelerin halen devam ettiği belirtilen evrakların 1.5 yıl önce Star Gazetesi’nde yayınlandığını kaydeden M.., “Gizli denilen belge haber oldu. Ama mahkemeye gelince ‘gizli’ deyip göndermiyorlar. Belgeyi mahkemeye vermezseniz gerçek nasıl öğrenilecek. Bu nasıl gizlilik, çelişki değil mi?” dedi.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.