İsmet İnönü'yü anıyoruz

İsmet İnönü'yü anıyoruz
İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, vefatının 37. yılında düzenlenen törenlerle anılıyor.


2. Cumhurbaşkanı İnönü için ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Törende Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner ile İnönü'nün kızı Özden Toker, torunu Gülsün Bilgehan ve CHP'li bazı yöneticiler Arslanlı Yol'dan yürüyerek ulu önder Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktılar.

Daha sonra Anıtkabir içerisinde bulunan İnönü'nün kabri başına geçen heyettekilerden Mustafa İsen Cumhurbaşkanlığı, Ertuğrul Günay Başbakanlık, Orgeneral Aslan Güner Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özden Toker ise İnönü ailesi adına kabre çelenk bıraktı. Heyettekilerin saygı duruşunda bulunmasının ardından İnönü ailesine taziyeler sunuldu.

GÜNAY: “MİNNET VE RAHMETLE ANIYORUM”

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,  Kurtuluş Savaşı'nda Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın silah arkadaşı olarak vatan  savunmasında aktif görev alan ve savaştan yorgun çıkan ülkenin sağlam temeller  üzerine inşa edilmesi için büyük çaba gösteren İsmet İnönü'nün, ülkenin önemli  mimarlarından biri olduğunu bildirdi.

Bakan Günay, İsmet İnönü'nün vefatının 37. yılı nedeniyle yayımladığı  mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı, ilk Başbakanı ve gerçek  bir devlet adamı olan İsmet İnönü'yü vefatının 37. yılında saygı, minnet ve  rahmetle anıyorum” dedi.

Kurtuluş Savaşı'nda Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın silah arkadaşı olarak  vatan savunmasında aktif görev alan ve savaştan yorgun çıkan ülkenin sağlam  temeller üzerine inşa edilmesi için büyük çaba gösteren İsmet İnönü'nün,  Türkiye'nin bugünlere ulaşmasında önemli mimarlarından biri olduğunu ifade etti.
Günay, mesajında şunları kaydetti:
“Savaş alanlarında her türlü yokluk ve zorluğa rağmen kazandığı askeri  başarıyı siyasette de gösteren ve itilaf devletleriyle antlaşma imzalamak için  oturduğu masadan tam bağımsızlıkla kalkan İnönü, Türkiye Cumhuriyeti'nin  temellerinin atılmasında büyük katkı yapmıştır.
Demokratikleşme yolunda çok partili siyasi rejime geçilmesi konusunda da  büyük çaba harcayan, ülkemize her alanda yaptığı hizmetlerle Türk milletinin  kalbinde özel bir yere sahip olan İsmet İnönü'yü vefatının 37. yılında bir kez  daha saygı ve rahmetle anıyorum.”

 


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.