Kadıköy'de eylem günü

Kadıköy'de eylem günü
KADIKÖY’de kendilerine ‘Kadınlar Sokakta Organizasyonu’ adını veren bir grup kadın, vatandaşlara yemek dağıttı

Kadınlar yemeğin ardından halay çekerken, aynı yerde açıklama yapan Devrimci Sağlık – İş Sendikası üyeleri ise sağlık sektöründeki taşeronlaşmayı eleştirdi.

‘Kadınlar Sokakta Organizasyonu’ üyesi bir grup kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında vatandaşlara broşür dağıttı. Kadıköy Meydanı’nda toplanan kadınlar, iktidar olan erkek egemen anlayışın yıkılması gerektiğini savundu. Kadının her durumda erkeğin hep bir adım gerisinde olduğunu belirten aktivistler, “İktidar güç demektir. Bu gücü baskı aracına dönüştürerek kendisinden zayıf olana dayatmak demektir. Dayak, hakaret, aşağılama, yok sayma biz kadınlara dayatılan, olagan hale gelmiş durumlardır. Kadın her koşulda iktidarın altında ezilmektedir. Bu adil değildir, eşit değildir, özgür değildir” diye konuştular.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tüm kadınları sokaklara çağıran Kadınlar Sokakta Organizasyonu üyeleri, kurdukları standda vatandaşlara yemek dağıttı.

Türlü, bulgur pilavı ve ayran dağıtımının tamamlanmasının ardından topluluk, davul, gitar ve tulum eşliğinde halay çekti. Vatandaşların halay çeken kadınlara yoğun ilgi gösterdiği dikkat çekti.

SAĞLIKTA TAŞERONLUK ELEŞTİRİLDİ


Altıyol Meydanı’nda toplanan DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık – İş Sendikası, Adana Numune ve Samsun Gazi Devlet Hastanesi’nde 105 işçinin işten çıkarılmasını protesto etti. “Taşerona baş kaldırıyoruz. Güvencesizliğe karşı tek ses, tek yürek. Adana ve Samsun direnişlerini selamlıyoruz” yazılı pankartı açan sendikacılar, Kadıköy Meydanı’na kadar hükümeti eleştiren sloganlar atarak yürüdü.

Basın açıklamasına DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Bank – Sen Genel Sekreteri Önder Atay, Sine – Sen Genel Başkanı Zafer Ayden ile İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Eali Çerkezoğlu da katıldı.

Yapılan açıklamada, Samsun ve Adana’da direnişe devam eden işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi istendi.

BOĞA HEYKELİNE ÇIKTIBir sendikacının Altıyol Meydanı’ndaki boğa heykelinin üzerine tırmanması, ayağa kalkması ve sendika bayraklarını sallaması vatandaşlar tarafından eleştirildi. Çevrede bulunanlardan tepki gören sendikacı bunun üzerine sessizce aşağıya indi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.