Kılıç AKP'nin kurucusu mu?

Kılıç AKP'nin kurucusu mu?
Gazeteci Hüseyin Özalp'in "AK Asker, Bir ABD, AKP ve Cemaat Projesi" adlı kitabında çok tartışılacak bir iddia yer aldı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın AKP'yi kurma çalışmaları sürecinde gizli kalan bir toplantıya katıldığı ileri sürüldü. Kitapt
Haşim Kılıç’la ilgili iddia, gazeteci Hüseyin Özalp’in “AK Asker, Bir ABD, AKP ve Cemaat Projesi” adlı kitabında yer aldı. İddiaya göre Kılıç, 2001 yılında Gül, Erdoğan ve Arınç’ın da bulunduğu AKP’nin kuruluş toplantılarından birine katıldı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç hakkında, siyaset ve yargıda çok tartışılacak bir iddia ortaya atıldı. Daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin Anayasa Mahkemesi’ndeki kapatma davasındaki karara saatler kala yaptığı toplantıya katıldığı iddia edilen ancak bunu yalanlayan Kılıç için bu kez, “AKP’nin gizli kurucusu” olduğu iddiası yeni yayınlanan bir kitapta yer aldı.

Kılıç’la ilgili iddia, gazeteci Hüseyin Özalp’in “AK Asker, Bir ABD, AKP ve Cemaat Projesi” adlı kitabında yer aldı. Kitapta Kılıç’ın da katıldığı toplantı, FP’nin kapatılmasının hemen ardından FP içindeki yenilikçilerin AKP’yi kurdukları aşamada gerçekleşiyor.

Partinin kapatılmasının ardından Necmettin Erbakan yanlıları SP’yi kurarken, Abdullah Gül öncülüğündeki yenilikçilerin ise Erdoğan’la birlikte AKP’yi kurma çalışmaları sürecinde gizli kalan bir toplantıya Kılıç’ın da katıldığı anlatılıyor. Kitapta, toplantı şöyle aktarılıyor: “Aylardan ağustos yıllardan 2001. Fazilet kapatılmış, Milli Görüş ikiye bölünmüş. Bülent Arınç, baştan beri bölünmeye razı değil. Fazilet’te de dengeli götürmeye çalışıyor. Kapatmadan sonra Erbakan’dan görev bekliyor ve ‘İzin ver birleştireyim’ diyor. İşte bu aşamada Arınç, yenilikçilerden kopma noktasında. Yenilikçiler, Arınç’ı ikna etmek için bir toplantı yapıyor. Toplantıda Erdoğan, Gül ve diğer yenilikçilerin dışında siyasetçi olmayan iki isim daha var. Biri öğretim üyesi ve yeni oluşumun oylarını sürekli yüzde patlamış gibi gösteren ANAR araştırma şirketinin sahibi Beşir Atalay. Diğer isim oldukça ilginç. Lafın gelişinden tahmin edeceğiniz gibi bu kişi Haşim Kılıç. Anayasa Mahkemesi, Fazilet Partisi hakkında kapatma kararını vermiş.

Kılıç, ret oyu veren Anayasa Mahkemesi üyelerinden biri. Üstelik Kılıç, toplantıda bütün yenilikçilerden daha çok konuşuyor. Sonunda Arınç’ı yenilikçi harekette kalmaya ve kurulacak olan AKP’ye katılmaya razı ediyor.”

‘Hayal mahsulü’

Cumhuriyet’in ulaştığı Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, iddiayı reddetti. Kılıç, “Kesinlikle böyle bir olayı kabul etmiyorum, reddediyorum. Anılan böyle bir görüşme, toplantı asla söz konusu olmamıştır. Hayal mahsulü bir olay” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.